ODTÜ mezunu AKP’liler kim?

ODTÜ mezunu AKP’liler kim?
Başbakan’ın eleştirdiği ODTÜ’nün kabinedeki iki bakanın da mezun olduğu okul olduğu ortaya çıktı.

Başbakan Erdoğan’ın ‘’Bu hocalar öğrencilerini böyle yetiştiriyorsa, onlara da yazıklar olsun’’ dediği ODTÜ, 56 yıllık tarihinde çok sayıda önemli isim yetiştirdi. Erdoğan kabinesinde Başbakan yardımcısı olan Ali Babacan ile, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da, ODTÜ’den mezun oldu.
 
Bir önceki Erdoğan hükümetinde yer alan bakanlar Kürşat Tüzmen ve Hilmi Güler de ODTÜ’yü bitirmişti. AKP'liler arasında da Sakarya milletvekili Şaban Dişli, Çorum milletvekili Cahit Bağcı, Ankara milletvekili Reha Denemeç ve Haluk Özdalga gibi ODTÜ mezunu 13 parlamenter bulunuyor.
 
İNÖNÜ’DEN TALAT’A
 
ODTÜ mezunları arasında KKTC’nin 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, eski Başbakan yardımcısı Erdal İnönü, Sosyolog Ayşe Ayata ve eşi CHP milletvekili Sencer Ayata, sanatçılar Durul Gence, Ahmet Kanneci, Derya Köroğlu ve Şebnem Ferah da yer alıyor.
 
Merkez Bankası eski Başkanları Rüştü Saraçoğlu ve Süreyya Serdengeçti, BDDK eski Başkanı Engin Akçakoca, İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, karikatürist Salih Memecan, yazar Buket Uzuner, CHP milletvekili ve sanatçı Tolga Çandar, CHP milletvekili Emrehan Halıcı da, ODTÜ’den mezun oldu.
 
ŞAMPİYONLAR DA ODTÜ’LÜ
 
Öte yandan ODTÜ’lü öğrenciler, Türkiye Zeka Oyunları Yarışmasında da birinci oldu. ODTÜ’lü öğrencilere ödüllerini TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve AKP milletvekili Halide İncekara verdi.

Finale 3 bin 500 kişiyi geride bırakan 25 isim katıldı ve ODTÜ’lü öğrenciler ilk sıraları paylaştı. Yarışma, 14 yaş altı, 14-21 yaş arası ve 21 yaş üstü olmak üzere 3 kategoride yapıldı. Her kategorinin birincisine 3′er cumhuriyet altını ödülü verildi.

21 yaş üstü kategoride ODTÜ Matematik bölümü mezunu Aziz Ateş birinci oldu. İkinciliği de ODTÜ Ma0kine mühendisliği mezunu Salih Alan ve ODTÜ Kimya mezunu Sadık Eser aldı. 14-21 yaş kategorisinde de ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği mezunu Semih Oral 2. oldu.
Meclis’te düzenlenen törende ODTÜ’lü öğrencilere ödüllerini de TBMM Başkanı Cemil Çiçek verdi ve ‘Bu kadar zamandır siyasetin içindeyim; konuşurken hiç teklemedim, bacaklarım titremedi. Ama bu kadar zeki insanların karşısında konuşmak kolay değil’’ dedi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com