ODTÜ skandalının arkasında rejim çatışması mı var?

ODTÜ skandalının arkasında rejim çatışması mı var?
Tecrübeli gazeteci Melih Aşık, Milliyet'te bugün 'Sınırsız peşkeş...' isimli bir yazı kaleme aldı...

Tecrübeli gazeteci Melih Aşık, Milliyet'te bugün 'Sınırsız peşkeş...' isimli bir yazı kaleme aldı...

Yazısında “Kamu Hastaneleri’nin Özelleştirilmesi”ne ilişkin yasa tasarısında yer alan AKP'e yönelik kıyakları işaret eden Melih Aşık, ODTÜ'de polisin öğrencilere saldırısıyla ilgili de gençlerin sağcı iktidar rejimlerin düşmanı olarak görüldüğü ve fırsat buldukça ezilmeye çalışıldığı değerlendirmesinde bulundu ve Profesör Süleyman Çelik'in sözlerini hatırlattı:

“Sayın Başbakan’ın kendi ülkesindeki bir üniversiteye, binlerce polis eşliğinde gitmesini anlayamıyoruz"

İşte Aşık'ın yazısından satırbaşları...

Sağlık Hizmetleri Temel Yasası’nda yapılan değişiklikle devletin tahsis ettiği arazi üzerinde hastane binası yapacaklara iktidarın taahhüt ettiği “kıyaklar”ı geçen gün CHP milletvekili Rıza Yalçınkaya’nın anlatımıyla dile getirmiştik. Bugün de yakında Meclis’te görüşülecek “Kamu Hastaneleri’nin Özelleştirilmesi”ne ilişkin yasa tasarısında yer alan kıyakları... CHP’li Mersin milletvekili Prof. Aytuğ Atıcı’nın anlattıklarını başlıklar halinde özetliyoruz... Tasarıyla:

- Devlet İhale ve Kamu İhale Kanunu’na tabi olmayan ihaleler işlerine geldiği şekilde (açık ihale, davet usulü veya pazarlık yöntemi) yapılacak.

- İşi verdikleri şirketler batmasın diye daha iş bitmeden, uygun gördükleri zamanlarda ödeme yapılacak. Yüklenici firmalara aldıkları işi aynı koşullarda başka firmalara devretme imkanı veriliyor, böylece sağlık alanında da “çantacı” diye tabir edilen firmalara yeşil ışık yakılıyor.

- İhaleyi alan firmalar yurtdışından döviz kredisi alırlar ve ardından bir kriz çıkarsa, firmanın bu krizden zarar görmemesi için devleti kefil yapıyorlar.

- İhaleyi alan firmalar sadece kira geliri ile ihya olmakla kalmasın diyerek sağlık hizmetleri alanı (ameliyathane, yoğun bakım, laboratuvar, fizik tedavi vb.) dahil her türlü hizmet alanlarının işletmesi onlara bırakılıyor.

...

Gençlik ve dostluk

Uydu töreni için ODTÜ’ye giden Başbakan Erdoğan’a eşlik eden yüzlerce hatta binlerce polisin öğrencilere ortada gerekçe yokken saldırdığını ODTÜ Rektörlüğü açıkladı. Gençler, sağcı rejimlerde iktidarların düşmanıdır. Çünkü gençleri yozlaştırıp kokuşmuş düzene uyum sağlamakta zorlanır bu iktidarlar.

Fırsat buldukça onları ezmeye çalışırlar.

...

MERYEM

Muhteşem Yüzyıl Başbakan’dan fırçayı yiyince kahramanların hayatı bir anda değişti. Kanuni artık cariyelere bakmıyor. Hürrem Sultan önce başını örttü... Sonra da namaz kılmaya başladı...

Hürrem’in namazda ettiği duaları pek duymuyoruz...

Hürrem rolünü oynayan Meryem Uzerli, “İyi ki Almanya’da doğmuşum, iyi ki Alman vatandaşıyım” diye dua ediyor olmasın...

PKK

Yıllarca Türk Tabipler Birliği’nin başkanlığını yapan Prof. Gençay Gürsoy’un, Özgür Gündem gazetesindeki yazısından bir cümle:

“Kısacası, hiçbir koşulda savaşın teşvikçisi, destekçisi olmam ama silahlı mücadeleyi, gasp edilmiş haklar için, yasal ve siyasal yolların tümüyle tıkandığı çaresiz durumlarda başvurulabilecek ‘meşru’ bir direnme biçimi olarak kabul edebilirim.”

PKK mensubu olmayan bir profesörün bu fikirleri ilginç geldi bize...
(TOK)

Melih Aşık / Milliyet

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN...

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com