“ODTÜ’de terörist değil AKP’ye bakan yetiştirdik!”

“ODTÜ’de terörist değil AKP’ye bakan yetiştirdik!”
ODTÜ’de “İnsan Hakları ve Demokrasi” dersi veren Prof. Dr. Raşit Kaya, son yaşanan olayları yorumladı ve Başbakan’ı eleştirdi.

Vatan gazetesinden Mine Şenocaklı bugünkü köşesine ODTÜ’de ders veren Raşit Kaya ile yaptığı röportajı taşıdı.
 
Prof. Raşit Kaya, Başbakan’ın ODTÜ’ye yönelik “Siz nasıl bir üniversitesiniz? Sizin yetiştirdiğiniz öğrenciler bunlarsa Türkiye batmıştır!” suçlamalarına bizzat bir öğrencisinden, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’dan örnekle yanıt verdi.
 
İşte Kaya’nın açıklamalarından satırbaşları:
 
“Cevdet’i çok severdim, çok başarılıydı. Görüşlerimiz o zaman da farklıydı, ama ben mezun olduğunda ona akademik kariyer yapmak isterse yardımcı olacağımı söylemiş ve onu teşvik etmiştim. Yani biz şekillendirilmiş öğrenciler yerine, düşünen, araştıran, doğruyu savunan öğrenciler yetiştirmeye çalışıyoruz. Türkiye bunları biliyor...”
 
“DEMOKRATİK ÜLKELERDE GÖRÜŞMEMİŞ BİR OLAY”
 
“Demokrasi iddiasında bulunan ülkelerde emsali görülmemiş bir olaya karşılaştık. Tepki göstermek sadece demokrasinin değil, insan olmanın doğal uzantısıdır. Demokratik hakkımızı, demokratik yöntemlerle ve en akılcı biçimde göstereceğiz. Bu; demokrasiyi ortadan kaldırmak isteyenlere en büyük ders olacaktır. Tepkisini göstermeyen, onurlu bir yaşam sürdüremez. Yaşasın onurlu yaşamımız!”
 
“TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK TALİHSİZLİK”
 
““Biz şekillendirilmiş, biçimlendirilmiş öğrenciler yerine, düşünen, araştıran, doğruyu savunan öğrenciler yetiştirmeye çalışıyoruz. Türkiye bunları biliyor. Ben Başbakan’ın bu sözlerini talihsizlik olarak görüyorum. Ama bu talihsizlik aslında Türkiye için büyük bir talihsizlik!” (CTE)
 
Röportajın tamamı için tıklayın: http://haber.gazetevatan.com/Haber/501467/1/Gundem

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com