Ödül aldığı Yahudi kuruluşu Erdoğan'a çağrı yaptı

Ödül aldığı Yahudi kuruluşu Erdoğan'a çağrı yaptı
Yahudi lobisi ADL, Yahudiler medya organlarının yersiz ve zararlı komplo teorilerinden derin bir üzüntü duyulduğunu” belirterek, Türk hükümetinden bu söylemleri kınamasını istedi.

ABD’nin önde gelen Yahudi lobilerinden ADL (Anti Defamation League), “Yahudiler ile Soma madencilik kazası arasında bir bağ kuran bazı Türk politikacılarının ve medya organlarının yersiz ve zararlı komplo teorilerinden derin bir üzüntü duyulduğunu” belirterek, Türk hükümetinden bu söylemleri kınamasını istedi.

ADL Başkanı Abraham Foxman imzası ile yapılan açıklamada, Yeni Akit gazetesi kastedilerek bir Türk gazetesinin Soma madeni sahibi Alp Gürkan’ı “damadının Yahudi olduğu için eleştirdiğine”, “Üst düzey bir AKP’li milletvekili” olarak nitelediği Burhan Kuzu’nun da Twitter üzerinden "Soma faciasında yabancı Yahudi lobileri maalesef Başbakana çok yüklendiler. Oysa İşletme sahibi Alp Gürkan'nın damadı Yahudi” mesajını gönderdiğine dikkat çekiliyor.

“Yahudilerle Soma maden trajedisi arasında bağ kuran yersiz ve zarar verici komplo teorilerinin Türkiye’de söylemlerde yer almaması gerektiğini” kaydeden Foxman, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı, kamuoyu önünde Yahudiler ile bu trajedi arasında bir bağ kurma çabasını kınamaya çağırıyoruz” diyor.

Bu tür “komplo teorileri"nin Türkiye’nin Yahudi toplumuna, Türk toplumundaki yerinin sorgulanmasına yol açabilecek bir mesaj gönderdiğini” savunan Foxman, ADL ‘nin kısa bir süre önce 102 ülkede yapılan bir araştırmanın sonuçlarının açıkladığını anımsatarak araştırmanın, katılımcı Türklerin yüzde 69’unun “Yahudi karşıtı” tutumlarının olduğunu gösterdiğini de söyledi.

ADL, Erdoğan'a verdiği Yahudi Cesaret Ödülü ile kamuoyunda tanınmıştı

(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com