Ödül Aysun Özmen'e Verildi

Ödül Aysun Özmen'e Verildi
Gülten Dayıoğlu Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Vakfınca düzenlenen ''2010 Yılı Okul Öncesi Çocuk Kitabı Ödülü'', Aysun Berktay Özmen'e verildi.

Gülten Dayıoğlu Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Vakfınca düzenlenen ''2010 Yılı Okul Öncesi Çocuk Kitabı Ödülü'', Aysun Berktay Özmen'e verildi.
Geçen yıl 4'üncüsü düzenlenen ödüllerin, nitelikli çocuk ve gençlik edebiyatı eserlerinin yaygınlaştırılmasında Türkçe'yi doğru ve yalın kullanan yeni kuşak yazarların yetişmesine katkı sağlamak amacıyla verildiği bildirildi.
Okul Öncesi Çocuk Kitabı Ödülünün, Marmara Üniversitesi (MÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazan Erkmen, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. İsmail Kaya, çizer Ümit Öğmel ve yazarlar Aytül Akal ile Yalvaç Ural'dan oluşan seçici kurul tarafından ''Çevreci Kral Kurbağa'' adlı eseriyle Aysun Berktay Özmen'e verilmesinin uygun görüldüğü belirtildi.
Aysun Berktay Özmen için düzenlenen ödül törenine, Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, çocuk kitapları yazarı Gülten Dayıoğlu ve eşi Cevdet Dayıoğlu ile bölge milletvekilleri ve öğrenciler katıldı.

-2011 YILI ÖDÜLLERİNİN KONUSU ''ÇOCUK ROMANI''-
Gülten Dayıoğlu Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Vakfı, 2011 yılı ödüllerinin konusunu ''Çocuk Romanı'' olarak belirledi.
''Çağdaş Türk çocuk ve gençlik edebiyatına özgün kitaplar kazandırılması için yazarların ödüllendirilmesi'' amaçlanan yarışmaya başvuru koşulları şöyle:
''Roman, 9-12 yaş evresi çocuklarının gelişim düzeyini yansıtmalıdır. Dil, anlatım ve içerik açısından özgün, çocuk gerçekliğine uygun, çocuğa göre ve çocuk hakları kültürüyle uyumlu olmalıdır. Ödüle katılacak çocuk romanlarının şiddet, cinsiyet, ırkçılık ve ayrımcılık yanlısı ya da destekçisi bir içeriği yansıtmaması gerekmektedir. 2011 Çocuk Romanı Ödülüne hiç yayımlanmamış bir veya birden fazla roman dosyasıyla katılınabilecek. Çocuk Romanı Ödülü için konu sınırlaması yoktur. Eserin çocuk romanı türünün bütün özelliklerine sahip ve tek başına kitap olmaya uygun olması gerekiyor.''
Seçici kurul, İstanbul Üniversitesi (İÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahattin Dilidüzgün, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Sever, yazar ve yayımcı Dr. Fatih Erdoğan, yazarlar Seza Kutlar Aksoy ve Adnan Binyazar'dan oluştuyor.
Eserler, 31 Aralık tarihine kadar Gülten Dayıoğlu Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Ödülü Düzenleme Kurulu Sekreterliğinin Perihan Sokak No: 4 Şişli-İstanbul adresine gönderilecek. Ödül sonuçları 23 Nisan 2012'de açıklanacak ve ödül töreni gelecek yılın Mayıs ayında Burdur Mehmet Akif Üniversitesinde yapılacak. Haber: Hasan Yiğit

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com