Ödüllü “Günün Sorusu”yarışması

Ödüllü “Günün Sorusu”yarışması
Kütahya merkez İsmet İnönü İlköğretim Okulu'nda koridorlara yerleştirilen ekranlardan teneffüs aralarında sorulan ödüllü sorulara yoğun ilgi var.

Kütahya merkez İsmet İnönü İlköğretim Okulu'nda koridorlara yerleştirilen ekranlardan teneffüs aralarında sorulan ödüllü sorulara yoğun ilgi var.
Bu okulda öğrenciler teneffüs aralarında, ödüllü günün sorusunu sabırsızlıkla bekliyor
Kütahya Merkez İsmet İnönü İlköğretim Okulu'nda öğrenciler teneffüs aralarında haylazlık değil soru çözüyorlar. Nasıl mı? Okul yönetimi tarafından koridorlara yerleştirilen televizyonlar sayesinde teneffüslerde öğrenciler için ödüllü soru yayını yapılıyor. Öğrenciler ise soruların cevaplarını bir kağıda yazıp cevap sandığına atıyorlar. Cevap sandığı açılıyor. Doğru cevaplar ayıklanıyor. Doğru cevaplayan öğrenciler arasından kura çekilip şanslı öğrenci belirleniyor.
Öğrenciler ise durumdan çok memnun. Hem teneffüs vakitlerinde soru çözüyor, hemde hediyelerin tadını çıkarıyor. 4-A sınıfından Ali Eren Aydın gazetemize şunları söyledi. “Heycanlanıyorum. O soruyu ben bilcem diye. Koşarak ekrana gidiyorum. Soruyu okuyorum. Cevabı bir kağıda yazıp, nöbetçinin olduğu kutuya atıyorum. Sonrada öğretmenler cevabı alınca bize hediyeler veriyolar kura çekip kim kazanırsa” dedi.
Öğretmenlerde durumdan memnun. Sınıf öğretmeni Selma Keleşçioğlu bu yarışmanın öğrenciler üzerinde olumlu etkiler gördüklerini ifade etti. Keleşçioğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yarışma çocukları teneffüslerde kendilerini daha iyi değerlendirmelerine sebep oldu. Kütahya şartlarında havalar biliyorsunuz soğuk. O nedenle dışarda yağmurda çamurda karda oynamayı çok seviyorlar. Bunu engellemek daha iyi değerlendirmek için araştırmaya yöneltmek için çok iyi oldu. Bu sorular sayesinde çocuklarımız daha araştırmacı, bilmedikleri konusunda araştırmaya nasıl yönlenebilirim. Ne yapabilirim, bu sorulara nasıl ulaşabilirimi keşfediyolar. Bu sayede çocuklar bilmediklerini öğrenmiş genel kültürlerinin artmasını sağlamış oluyoruz” dedi.
İsmet İnönü İlköğretim Okulu'nda 3.sınıflar için pazartesi, 4-5.sınıflar için Salı, 6-7'ler için Çarşamba ve 8.sınıflar için Perşembe günleri “Günün Sorusu Etkinliği”.
Okul idareside projenin öğrenciler arasında kabul görmesinden memnun.
Okul Müdürü Mustafa Ok yaptıkları bu proje ile öğrencilerden olumlu tepkiler aldıklarını söyledi. Ok sözlerini şöyle sürdürdü: “Okulumuzda Günün Sorusu diye bir proje başlattık. İki tane televizyon ekranında günün sorularını yayınlıyoruz. Ve öğrencilerimiz bu sorulara cevaplarını veriyor. Tüm öğrencilerin birinci teneffüs de televizyon başında günün sorusunu beklediklerini gördük. Büyük bir yığılma oldu. Bunun neticesinde çocuklara ödül veriyoruz. Ödül de çocukların ihtiyacı olan öğlen yemeği gibi mesela. Bu uygulamadan güzel neticeler aldık. Çocuklar artık teneffüslerde dışarıya bahçeye çıkmıyor.
Artık oyunu unuttu, bütün yoğunluğunu televizyon başındaki bu çalışmaya veriyor. Bunun neticesinde de çocuklarda bir araştırma geliştirme duygusu gelişmeye başladı. Çocuklar adeta teneffüsleri iple çeker gibi, bir hal aldı. Ve bundan da son derece memnun olduk. Bu uygulamanın bütün okullarda, yaygınlaşması dileğimiz” dedi.
Günün sorusu etkinliği uzun süre devam edeceğe benziyor.
Haber: İ.BOZ

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com