Odunpazarı turistleri bekliyor

Odunpazarı turistleri bekliyor
2013 yılının Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir'in tarih ve kültür merkezi Odunpazarı, bu yıl da milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlamaya hazırlanıyor.

Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, sivil Türk mimarisinin en güzel örneklerine ve yüzlerce anıt esere ev sahipliği yapan tarihi Odunpazarı'ndaki 'Odunpazarı Evleri Yaşatma Projesi'nin tüm hızıyla sürdüğünü söyledi. Söz konusu proje kapsamında 2005'den bu yana 300 ev, 3 camii, bir külliye, 2 çarşı, bir kervansaray, bir han ve 15 çeşmeyi yeniden hayata döndürdüklerini belirten Sakallı, projeyle bölgedeki tarihi, kültürel dokuyu restore etmeyi amaçladıklarını kaydetti.
 
8 yılda Odunpazarı'nı Türkiye'nin yeni kültür, tarih turizmi merkezi olmasını sağladıklarının altını çizen Sakallı, "Bugün Odunpazarı, çarşıları, camileri, külliyeleri, hanları, arastaları, çeşmeleri, kır kıraathaneleri, butik otelleri; ışıltılı sokakları ve geleneksel el sanatları dükkanları ve atölyeleri tarihi ve mimari dokusu ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldi. Böylelikle Odunpazarı 2012 yılı içerisinde 3,5 milyona yakın yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yaptı" dedi.
 
Sakallı, Odunpazarı’nı 2013 yılında 4 milyon yerli ve yabancı turistin ziyaret etmesini beklediklerini de sözlerine ekledi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com