Odunpazarı UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine aday

Odunpazarı UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine aday
Eskişehir Odunpazarı Belediyesi'nin tarihi Odunpazarı Bölgesi'nin, "Unesco Dünya Mirası Listesi'ne" alınması için başvuruda bulunulduğu bildirildi.

Eskişehir Odunpazarı Belediyesi'nin tarihi Odunpazarı Bölgesi'nin, 'Unesco Dünya Mirası Listesi'ne' alınması için başvuruda bulunulduğu bildirildi.
UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkan Vekili Prof. Dr. Öcal Oğuz yaptığı açıklamada tarihi Odunpazarı Bölgesinin Unesco Dünya Mirası Listesi'ne alınması için Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı'nın başvuruda bulunduğunu belirtti.
Öcal yaptığı açıklamada yapılan başvurudan oldukça memnun olduklarını ve sivil Türk mimarisinin en güzel örneklerini içerisinde barındıran tarihi Odunpazarı'nın 1994 yılında listeye giren Safranbolu gibi Dünya Mirası Listesine girebileceğini vurguladı.
Başkan Sakallı yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yeni kültür ve turizm merkezi olan tarihi Odunpazarı'nın taşıdığı eşsiz güzellikteki tarihi değerleri ile Türkiye'den listeye girmek için başvuruda bulunan birçok bölgeden daha şanslı olduğunu belirterek, 'Böylelikle Odunpazarı bölgesi tüm dünya tarafından tanınacak ve Odunpazarı büyük bir turizm merkezi haline gelecek' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com