OECD Bakanlar Konseyi toplantısı

OECD Bakanlar Konseyi toplantısı
Japonya Başbakanı Abe:

PARİS (AA) -  Japonya Başbakanı Şinzo Abe, "50 yıldır üye olduğumuz OECD'nin ekonomik reformları, tartışmak anlamında en önemli örnek oldu. Bütün dünyada ekonomik rekabetin teşvik edilmesi için işbirliğine hazırız" dedi.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) Bakanlar Konseyi toplantısında açılış konuşması yapan Abe, tüketimin artmasıyla ekonomik gelişimi sürdürmeyi amaçladıklarını vurguladı. Abe, küçük ve orta ölçekli işletmelerin kendilerine güvenini arttırarak yatırımları teşvik etmek istediklerini belirtti.

Dünyanın en hızlı ve konforlu trenini ürettiklerini hatırlatan Abe, Tokyo'nun 2020’de olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapacak olması nedeniyle şehrin bir şantiye alanına döndüğünü ve bu durumun ekonomiye büyük bir dinamizm getirdiğini ifade etti.

 

- "Japon ekonomisi rönesansını yaşıyor"

 

Reform yapmaktan hiçbir zaman çekinmediklerini anlatan Abe, "Japonya bugüne kadar reformları yapmakta kararlı davrandı. 20 yıldır deflasyonla mücadele etti. Görevde bulunduğum sürede Japonya ekonomisi en iyi durumuna geldi" diye konuştu. Japon ekonomisinin rönesansını yaşadığını söyleyen Abe, Avrupalı dostlarını Japonya’da yatırım yapmaya da davet etti.

En önemli noktanın ortaklarıyla ekonomik reformları tartışmak olduğunu belirten Abe,  "50 yıldır üye olduğumuz OECD'nin ekonomik reformları, tartışmak anlamında en önemli örnek oldu. Bütün dünyada ekonomik rekabetin teşvik edilmesi için işbirliğine hazırız" değerlendirmesini de yaptı.

OECD Genel Sekreteri Angel Gurria ise OECD Forum 2014'te dış etkilere karşı dirençli ekonomilerin gelişmesi, analitik uzmanlık alanlarının oluşturulması, her kesimi kapsayıcı büyümenin gerçekleştirilmesi konularına ağırlık vereceklerinin altını çizdi. Japonya'nın dikkat çekici değişimine işaret eden Gurria, "Japon halkı kendine güveni sayesinde krizi aşarak geri dönüşü gerçekleştirdi. Şinzo Abe’nin cesur parasal politikaları Japon ekonomisini canlandırdı. Ne deprem, tsunami ne de nükleer felaket kendisini yıldırmadı" ifadelerini kullandı.

OECD Bakanlar Konseyi toplantısında Türkiye'yi Başbakan Yardımcısı Ali Babacan temsil ediyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com