OECD Bakanlar Konseyi toplantısı

OECD Bakanlar Konseyi toplantısı
Başbakan Yardımcısı Babacan:

PARİS (AA) - Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Türkiye gibi birçok ülke, Hindistan, Brezilya ve Endonezya politikalarını düzeltmek noktasında yeni şartlara göre doğru adımları doğru yönde attı. Amerikan ekonomisindeki toparlanmayı iyi buluyorum" dedi.

OECD Bakanlar Konseyi toplantısında konuşan Babacan, küresel ekonomi için önemli olanın, 2007-2008'de yaşananlardan bu yana kötü günlerin geride kaldığını belirterek, "Özellikle gelişmiş ülkelerde bir toparlanma söz konusu. Birçok ülke büyüme konusunda umutsuzdu ancak bu büyüme nihayetinde gerçekleşmeye başlıyor" değerlendirmesini yaptı.

Gelişen ülkelerde büyümenin ne kadar sürdürülebilir olduğunu henüz bilmediklerine işaret eden Babacan, büyümeyle ilgili birçok alana bakmak gerektiğini ifade etti. Babacan, "Büyümenin finansal, sosyal, yapısal ve çevresel olarak sürdürülebilirliği, takip edilmesi ve gelecek için adımlar atılması gereken konular arasında. Gelişen ülkeler muhtemelen gelecek 10 yıl için geçmiş 10 yıla göre daha düşük büyüme rakamlarına sahip olacaklar. OECD'nin son raporuna baktığımız zaman bazı gelişen büyük ülkeler için büyüme rakamlarının düştüğünü görüyoruz. Diğer taraftan gelişen ülkeler için büyüme ortalamasına baktığımız zaman gelişen ülkelerden daha yüksek olduğunu görüyoruz. Küresel ekonomideki büyümenin ekseriyeti ve dinamizm, gelişen ülkelerden kaynaklanıyor" diye konuştu.

Babacan, 90'lı yıllara nazaran gelişen ülkelerin daha düşük kamu borçları bulunduğunun altını çizerek, bu ülkelerin artık daha güçlü ve dirençli bir bankacılık sistemlerine sahip olduklarını belirtti. Gelişen ülkelerin çoğunun esnek döviz kuru rejimini uyguladıklarını söyleyen Babacan, bu ülkelerin aynı zamanda daha yüksek seviyede döviz rezervine sahip olduklarına dikkati çekti.

Cari açıkla ilgili bir soruyu cevaplayan Babacan, gelişen ülkeler içinde yüksek cari açığa sahip ülkeler olduğuna işaret etti. Babacan, şunları kaydetti:

  "Geçen mayıs ayından beri gelişen ülkelerdeki dalgalanmalar diğer ülkelerden daha yüksek seviyede seyrediyor. Türkiye cari açığı yüksek olan ülkelerden birisi. Bu cari açık da finansal bazı gereksinimler olduğu anlamına geliyor. Türkiye gibi birçok ülke, Hindistan, Brezilya ve Endonezya politikalarını düzeltmek noktasında yeni şartlara göre doğru adımları doğru yönde attı. Amerikan ekonomisindeki toparlanmayı iyi buluyorum. Avro bölgesi yapısal ekonomik reformları, merkez üssü olarak değerlendirildi ancak artık bu durumdan bahsetmiyoruz. Avro bölgesi ülkeleri için temel olan şey yapısal reformların gerçekleştirilmesidir."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com