OECD Fransa'yı uyardı

OECD Fransa'yı uyardı
OECD, Fransa’yı yabancı devlet memurlarına rüşvet vermemesi yönünde uyardı.

Merkezi Paris'te bulunan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Fransa'yı, yabancı devlet memurlarına rüşvet verilmesiyle ilgili mücadelede daha kararlı davranması konusunda uyardı.
 
OECD'nin rüşvetle mücadele çalışma grubu tarafından yayınlanan raporda, konu ile ilgili uluslararası sözleşmenin yürürlüğe girmesinden bu yana geçen son 12 yılda bu suçlarla ilgili sadece 33 dava açılması ve bunlar içinde biri temyizde olmak üzere sadece 5 mahkumiyet kararı çıkması eleştirildi.
 
Fransa
'nın söz konusu uluslararası sözleşmeye uygun olarak yasa mevzuatında değişikliğe gitmesinden memnunluk duyulduğu ifade edilen raporda, bununla birlikte, yargı organlarının bu suçları işlediği iddia edilen Fransız şirketlere karşı dava açma konusunda isteksiz olduğu ve gerekli kararlılığı göstermediği eleştirisinde bulunuldu.
 
Raporda, Fransız firmalarının ve işadamlarının yabancı memurlara verdikleri rüşvetin önüne geçebilmek için savcılara daha fazla yetki verilmesi ve iddiaların yeterli bir şekilde araştırılması için gerekli kaynak ve araçların temin edilmesi istendi.
 
OECD raporunda, devletin bu konudaki caydırıcılığının ve kararlılığının, Fransız firmaları ve onların ortakları tarafından anlaşılması için gerekli önlem ve tedbirlerin alınması çağrısında bulunuldu.
 
Savcıların uluslararası sözleşme kurallarını daha iyi anlamaları ve gerekeni yapmaları için özendirilmesi istenirken yine Fransız devlet memurlarının da bu suçu işlediklerini tahmin edilen Fransız firmalarını ihbar etmeleri konusunda bilinçlendirilmesi istendi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com