Öfkeli depremzedeleri kaymakam yatıştırdı

Öfkeli depremzedeleri kaymakam yatıştırdı
VERİLEN SÖZLERİN YERİNE GETİRİLMEDİĞİNİ İDDİA EDEN DEPREMZEDE KÖYLÜLER AFAD’A TEPKİ GÖSTERDİ
Kütahya'nın Simav ilçesinde, konut yapımında devletin bodrum vaadini tutmadığını öne süren 50’ye yakın köylü, Başbakanlık Afet ve Acil Yardım (AFAD) binası önünde toplanarak eylem yaptı.
Öfkeli vatandaşları yatıştırmak Kaymakam Yüksel Ünal’a düştü. Vatandaşlarla görüşerek sıkıntılarını dinleyen Kaymakam Ünal, depremzedelerin taleplerini Kütahya Valiliğine bildireceğini söyledi. Vatandaşların tepkisini haklı bulduğunu dile getiren Kaymakam Ünal, “19 Mayıs 2011’deki 5.9 ve ardından devam eden artçı sarsıntılar yüzünden köylerde konutları ağır hasar gören vatandaşlara devlet TOKİ’ye yeni konutlar yaptırmak için vaatte bulundu. Vatandaşlar köylerde oturdukları için bölgelerinde kendileri için yapılacak 3 artı 1’lik konutlarında haklı olarak bir de bodrum katı talebinde bulundu. Bununla ilgili ihale iptal edildi. Vatandaşa alternatifler sunuldu. Sanırım vatandaş kendisine alternatif olarak sunulan bodrum katsız 3 artı 1’lik konutlara tepki gösteriyor. Kendileri ile görüştüm. Şimdi yeni talepleri için bir dilekçe alarak valimize ileteceğim” dedi.
Karara tepki gösteren vatandaşlardan Ali Osman Özdil, “Biz köylü vatandaşlar bodrum katsız yapamayız. Eşyalarımızı sığdıramayız” dedi.
Hikmet Aksoy, “Devlet verdiği sözü tutmadı. Bize önce bodrum katı bulunacak 3 artı 1’lik konut teklif etti. İmzalarımızı da attık. Şimdi vazgeçildiği söyleniyor. Buna izin vermeyiz. Biz bodrum katsız bir evde oturamayız” dedi.
Mustafa Bektaş, “Ya bizim dediğimiz olur, ya da hiç olmaz. Biz bodrum katı bulunmayan TOKİ konutlarını istemiyoruz. Kaç paraya mal olursa olsun. Buna razıyız. Ancak bodrum katı olmayan bir daire istemiyoruz” dedi.
Kaymakam Yüksel Ünal’ın çabaları ile ikna olan vatandaşlar, AFAD Simav Sorumlusu Ufuk Eryiğit’in makamına geçerek, yeni taleplerini içeren dilekçeye topluca imza attı.  (İLB)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com