Oğlu olan anne daha az yaşıyor

Oğlu olan anne daha az yaşıyor
Finlandiya'da yapılan bir araştırmada oğlu olan bir annenin daha az yaşadığı ortaya çıktı. Araştırmaya göre bu kısa yaşam, annenin sosyal statüsü ve mali durumu ne olursa olsun değişmedi.
Bilim insanlarının yaptığı araştırmada oğlu olan annelerin kızı olanlara göre ortalama sekiz buçuk ay daha az yaşadığı ortaya çıktı.

Çalışmada bu kısa yaşamın annenin sosyal yaşamı veya zenginliği ne olursa olsun aynı olduğu belirtildi. Araştırmada çocuğun cinsiyetinin babanın yaşam süresini değiştirmediği kaydedildi. Uzmanlar erkek evladı olan annenin daha az yaşamasının biyolojik nedeni olabileceğini söylüyor.  
 
Bir teoriye göre erkek çocukların testosreronları annenin bağışıkılık sistemini zayıflatıyor. Erkek çocuklar ayrıca anne rahminde daha hızlı büyüyor ve daha ağır oluyorlar ve vücudu daha fazla zorluyorlar.
 
Finlandiya Turku Üniversitesi'nden Dr. Samuli Helle başkanlığındaki araştırma ekibi Royal Society journal Biology Letters dergisinde yayımlanan araştırmada Lutheran Kilise'nin tuttuğu kayıtlarda sanayi öncesi Finlandiya'da doğum yapan 11 bin annenin verilerini inceledi.
 
17. ve 20. yüzyıllarda tutulan kayıtlardaki verilerin çoğu tarım toplumu olduklarından doğum kontrol ve tıbbi bir bakıma ulaşımları zor. Dr. Helle "Altı erkek evladı olan bir anne, son çocuğundan sonra ortalama 32.4 yıl daha yaşayabiliyor. Kızı olanlarda bu süre 33.1 yıl. Araştırma şunuı gösterdi: Ne kadar erkek çocuk o kadar az yaşam. Bu sonuçta biyolojik faktörler çok daha geçerli" dedi. 
 
Dr. Helle aynı sonuçların modern İngiltere'de ortaya çıkmayabileceğini belirtti ve "Çünkü aile genişliği daha düşük ve beslenme ve diğer tıbbi bakımın daha gelişkin olmasından dolayı bu sonuçlar değişebilir" dedi.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com