Oğlum Öldü Bana Kaldın

Oğlum Öldü Bana Kaldın
Grizu faciasında can veren madencinin eşi, kayınpeder taciziyle kâbusa dönen hayatını anlattı.

"Artık bana kaldın" diye tacize başladı. Geçen hafta tecavüz etmeye kalkıştı. Kayınvalidem imdadıma yetişince onu da dövdü.

Zonguldak'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü yeni servis kuyusunda, 17 Mayıs 2010 günü meydana gelen grizu patlamasında 30 madenci yaşamını yitirmiş, geriye 30 acılı aile kalmıştı. O madencilerden Çaycuma ilçesine bağlı Çobullar köyünde yaşayan 32 yaşındaki Kadir Ö.'nün eşi ve çocukları ise ölümden sonra kendilerini bir başka dramın içinde buldu. Eşini toprağa verdiğinde hamile olan 23 yaşındaki Fatma Ö., yaşadığı büyük acıdan sadece 17 gün sonra, küçük oğlunu dünyaya getirdi. 2 çocuklu dul kadın, kayınpederinin evinde yaşamaya devam etti.

'YASIMI BİLE TUTAMADIM'

Eşini toprağa verip bebeğini kucağına almasının üzerinden birkaç günler geçmişti ki "baba" dediği kayınpederinin tacizlerine maruz kalmaya başladı. 65 yaşındaki Muhittin Ö., gelinini önce "Oğlum öldü, bana kaldın" diye sözle taciz etmeye başladı. Bunu fiziki taciz ve tecavüz girişimi izledi. Yaşadığı acı olayları SABAH'a anlatan genç anne sözlerine, "Yasımı bile tutamadım" diyerek başladı. 6 yıl önce görücü usulüyle evlendiği eşini zamanla çok sevdiğini söyleyen genç kadın şunları anlattı: "Çocuğumu doğurup eve döndüm, yani sığındım. Kayınpederim, 'Bana kaldın' deyip tacizlere başladı. Başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Fırsat bulduğunda cinsel tacizde bulunmaya başladı. 'Yapma baba' dedim, dinlemedi. Artık korunmak için elimde değnek, kucağımda bebeğimle geziyordum. Birkaç kere şikâyetçi oldum ama inkâr etti, bir şey çıkmadı. Günlerim, aylarım hep korkuyla geçti. Geçen hafta tecavüz etmeye kaltı. 73 yaşındaki kayınvalidem Behice Ö. önlemeye çalışınca onu da dövdü. Birlikte gidip jandarmaya şikâyet ettik. İkimizin şahitliğiyle tutuklandı. Cezasını bulsun." Kayınpederinin maddi olarak da kendilerini mağdur ettiğini anlatan genç kadın, eşinin ölümünün ardından çeşitli kurum ve kuruluşlardan verilen 5 bin lirayı da "Size ben bakıyorum" diyerek aldığını, bir kuruş bile görmediğini ileri sürdü. Kendisi ve çocukların sefil durumda olduğunu belirten talihsiz kadın, "Bana maaş bağlamışlar, bir de bankamatik kartı vermişler. O karta da el koydu. Devamlı alkol alıyordu. Hem alkollü hem de alkolsüzken taciz ediyordu" dedi.

'AİLEM BENİ İSTEMEDİ'

Genç kadın, Saltukova beldesinde yaşayan ailesine durumunu birkaç kez anlattığını, ama ailesinin "Çocuklarını bırakırsan seni kabul ederiz" dediğini belirterek, "Oğullarım babasız kalmıştı, annesiz de bırakamazdım. Ama şimdi cezaevinde, biz de rahatladık. Kayınvalidemle yaşamaya devam edeceğim ve oğullarımı yetiştireceğim" diye konuştu. Korkunç tacizin ortaya çıkması üzerine ailenin komşuları da büyük şaşkınlık yaşadı. Köylüler, tacizci kayınpederin köyde kimseyle samimi olmadığını belirterek "Kendisi de maden emeklisi. 2'si erkek 5 çocuğu vardı, hiçbiriyle arası yoktu" dediler. Muhtar Doğan Erbay ise "Birkaç kez şikâyet olmuş. Jandarma ile gittik, kendisini uyardık. Ama geçen hafta yine olmuş. Bu sefer tutuklandı" dedi. Çaycuma Kaymakamlığı'na vekalet eden Zonguldak Vali Yardımcısı Mehmet Tefik Emre de "Mağdure talep ederse gereken her türlü yardım yapılır" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com