Oğlunun şehit olduğunu ispat etmek için AİHM'ye başvurdu

Oğlunun şehit olduğunu ispat etmek için AİHM'ye başvurdu
Eskişehirli bir baba, askerdeyken ölen oğlunun şehit kabul edilmemesi üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurdu.

Eskişehirli bir baba, askerdeyken ölen oğlunun şehit kabul edilmemesi üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurdu.
Sivas Temeltepe'de üç günlük askerken ölen Ümit Güner'in babası Muzaffer Güner, oğlunun şehit olup olmadığını hala bilmediklerini söyledi. Kanlıpınar Şehitliğinde yatan oğlunu ziyaret eden acılı baba, 'Oğlum şehitlikte yatıyor ama biz şehit ailesi olarak görülmüyoruz' dedi.
Muzaffer Güner, kabri başında dua ettiği oğlunun üç günlük askerken hayatını kaybettiğini, öldükten sonra yetkililer tarafından kendilerine yüzünün gösterilmediğini iddia etti. Güner, 'Oğlum 2003 yılında Sivas Temeltepe'de henüz 3 günlük askerken öldü. Şehit olduğu belirtilerek Eskişehir Kanlıpınar Şehitliğine gömüldü. Oğlum şehitlikte yatıyor ama biz şehit ailesi olarak görülmüyoruz. Bu durumu askeri mahkemeye taşıdım. Mahkeme bizi reddetti. Bana ceza kestiler. Ben de hakimlere, 'Oğlum şehit değilse
verin memleketime gömeyim' dedim. Vermediler. Oğlumu şehitliğe gömdüler. Oğlumun ölümü ile ilgili çok farklı şeyler söylediler. 'Eğitimde öldü, ambulansta öldü, ambulans gelmedi, komutanın arabasında öldü' vs. dediler. Bir insan bir yerde ölür ama oğlumun nerede ve nasıl öldüğünü bilmiyorum. Emekli Sandığı yetkilileri, 'Bakıma muhtaçlık belgesi getir, maaş bağlayalım' dediler ama yine bağlamadılar. 29 sene esnaflık yaptım, her şeyim gitti' diye konuştu.
Son olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne müracaat ettiğini anlatan Güner, şunları söyledi:
'Valilik bana kömür veriyor. Camide temizlik yapıyorum. Şehit babası değilsem oğlum niye şehitlikte yatıyor? 3 ayda bir sakat maaşı alıyorum. Oğlum şehit değilse neden Odunpazarı Belediyesi oğlumun adına park yaptı? Hiçbir şeyi anlamış değilim. Yetkililerden sadece oğlumun nasıl ve neden öldüğünü, en önemlisi de şehit mi değil mi, onu öğrenmek istiyorum.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com