“Öğrenci üyelere staj yerleri sağlayıp oda imkanlarından yararlandırıyoruz”

“Öğrenci üyelere staj yerleri sağlayıp oda imkanlarından yararlandırıyoruz”
Makine Mühendisleri Odası Kütahya İl Temsilcisi Nazım Türkyılmaz, şube ve temsilcilikler aracılığıyla öğrenci üyelere staj yerleri sağlayıp oda imkanlarından yararlandırdıklarını bildirdi.

Makine Mühendisleri Odası Kütahya İl Temsilcisi Nazım Türkyılmaz, şube ve temsilcilikler aracılığıyla öğrenci üyelere staj yerleri sağlayıp oda imkanlarından yararlandırdıklarını bildirdi.

KÜTAHYA - Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, Köse, DPÜ Mühendislik Fakültesindeki bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, gerçekleştirdikleri bilgilendirme faaliyetinin amacının, gelecekte üyesi ve yöneticisi olacakları odanın olanaklarından öğrencilerin öğrencilik yaşamlarında da yararlanmaları olduğunu belirtti.
1996 yılından itibaren üniversitelerin makine, endüstri, sanayi, işletme, uçak-havacılık mühendisliği bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerin üye statüsüyle odaya üye olduğunu anımsatan Türkyılmaz, şunları kaydetti:
''Şube ve temsilciliklerimiz aracılığıyla öğrenci üyelerimize staj yerleri sağlayıp oda imkanlarından yararlandırıyoruz. 1999 yılından beri Türkiye Makine Mühendisleri Odasının öğrenci üye komisyonları, mühendislik öğrencilerinin mühendislik eğitiminin, üniversitelerin, ülkenin yaşadığı sorunların tartışıldığı ve bu sorunların çözümü için alternatif politikaların üretildiği iki yılda bir öğrenci kurultayı düzenliyoruz. Ayrıca teknik ve sosyal amaçlı geziler, sempozyumlar tertipliyoruz, bu etkinliklere öğrenciler ücretsiz katılabiliyor.''
DPÜ Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ramazan Köse de mühendisin ham maddeyi işlenmiş ürün haline getirip maddeleri şekillendirdiğine dikkati çekti.
Sosyal mühendisliğin ise insanları şekillendirdiğini ifade eden Prof. Dr. Köse, şöyle devam etti:
''Biz öğrencilerimize hep şunu öğütlüyoruz. Mezun olduğunuz zaman iş arayan, iş bulmak için çaba sarf eden kişiler değil de iş kurma ve iş verme konusunda çalışan kişiler olmanızı istiyoruz. Bu da girişimci olmanıza bağlı. Bunun için de sosyal yaşantınızda ayaklarınız üzerinde durarak kendinize olan öz güveninizin artması gerekiyor. Bizim öğrencimizin mezun olduğunda 'ben nerede iş bulabilirim' yerine, 'ben nerede nasıl iş kurabilirim' düşüncesinde olması gerekir. Bunu yapabilen bölümümüzden çok örnekler çıktı.''
Toplantı, öğrencilerin sorularının cevaplandırılmasıyla sona erdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com