Öğrenciler Açıktı Kaldı!

Öğrenciler Açıktı Kaldı!
Ankara'da 13 üniversitede hizmet veren devlet yurtlarının 16 bin kapasitede sınırlı kalması üniversitelilerin barınma konusunda sıkıntı yaşamasına neden oluyor.

Ankara, sahip olduğu üniversitelerle Türkiye'nin yükseköğretim kalitesi en yüksük kentlerinin başında gelmesine karşın, devlet yurtlarının kapasiteleri kentte eğitim gören öğrenci sayısını karşılamaktan oldukça uzak durumda. Başkentte 5'i devlet üniversitesi olmak üzere faaliyet gösteren toplam 13 üniversite bulunuyor. Üniversitelere her yıl 10 binlerce yeni öğrenci kayıt yaptırırken, devlet yurtlarının kapasiteleri öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılamıyor. Ankara'da faaliyet gösteren 22 devlet yurdunun toplam yatak kapasitesi 16 bin 558 ile sınırlı kalması, öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını ya özel yurtlar aracılığıyla ya da kiralık konutlarla karşılamaya itiyor.

YÖK'ün verilerine göre başkentte bulunan 5 devlet üniversitesinin toplam öğrenci sayısı 154 bin 574, 8 vakıf üniversitenin toplam öğrenci sayısı ise 35 bin 252 olarak hesaplanıyor. Buna göre Ankara'da yükseköğrenim gören öğrenci sayısı toplamda 189 bin 826 kişiyi buluyor. 190 bine yaklaşan öğrencinin bulunduğu başkentte, devlet yurtlarının yetersiz kalması her yeni akademik yılda öğrencilerin en önde gelen sorunlarının başında oluyor. Ankara'da yükseköğrenim gören her 100 öğrencinin yaklaşık 8'ine devlet yurtlarında barınma imkanı sağlanması nedeniyle başkentte her geçen yıl üniversite yerleşkelerine yakın bölgelerde art arda özel yurtlar açılıyor. Özel yurtların çoğunun çeşitli tarikat ve cemaatlere ait olması ise öğrencilerin üniversite yaşamları boyunca tarikat ve cemaatlerin kıskacında kalmasına sebep oluyor.


Kiralar ve özel yurtlar el yakıyor


Özel yurttlar ayrıca ücretleriyle de öğrenci ve velilerin ekonomik anlamda yüksük ücretler ödemisene neden oluyor. Konfor ve imkanlarına göre Ankara'da aylık bin 500 TL'ye kadar çıkan özel yurtlar bulunurken, özellikle bazı üniversitelerin yerleşkelerine yakın semtlerde kiralık konutların ücretleri de aylık bin TL'ye kadar çıkıyor. Devlet yurtlarında ise öğrencilerden 3 aylık ücret olarak 252 TL alınıyor. Buna göre devlet yurtlarında kalan öğrenciler ile barınma ihtiyacını kendisi karşılamak zorunda kalan öğrenciler arasında oldukça büyük bir fark bulunuyor.


İşte öğrenci sayıları...

Ankara Üniversitesi'nde 36 bin 766, Gazi Üniversitesi'nde 67 bin 631, Hacettepe Üniversitesi'nde 27 bin 104, ODTÜ'de 23 bin 104 öğrenci eğitim görüyor. Yeni kurulan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ise ilk kez bu yıl öğrenci alacak. Buna göre başkentteki devlet üniversitelerinde toplam 154 bin 574 öğrenci bulunuyor.

Vakıf üniversitelerine bakıldığında Atılım Üniversitesi 5 bin 273, Başkent Üniversitesi 9 bin 408, Bilkent Üniversitesi 12 bin 135, Çankaya Üniversitesi 3 bin 879, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi 2 bin 691, Ufuk Üniversitesi bin 666 öğrenci eğitim görüyor. Türk Hava Kurumu Üniversitesi ise bu yıl ilk kez öğrencilere kapılarını açacak. Buna göre vakıf üniversitelerinde toplam 35 bin 252 öğrenci eğitim görüyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com