Öğrenciler ekmeğini kömürden çıkarıyor

Öğrenciler ekmeğini kömürden çıkarıyor
SİMAV DEPREMİNDE EVLERİ KULLANILMAZ HALE GELEN ÜÇ ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ, EĞİTİM MASRAFLARINI KÖMÜR TAŞIYARAK KARŞILIYOR

SİMAV DEPREMİNDE EVLERİ KULLANILMAZ HALE GELEN ÜÇ ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ, EĞİTİM MASRAFLARINI KÖMÜR TAŞIYARAK KARŞILIYOR


Kütahya'nın Simav ilçesinde 19 Mayıs'ta meydana gelen 5.9 şiddetindeki depremde evleri kullanılamaz hale gelen üniversite öğrencileri Serhat Kafalı, Emre Düzdemir ve Serhat Binici, eğitim masraflarını kömür taşıyarak karşılıyor.
Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Yenişarbademli Meslek Yüksekokulu Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümü'nde eğitim gören Simavlı Serhat Kafalı, Emre Düzdemir ve Serhat Binici, aynı okula giden Kütahyalı Ümit Değirmen, Hayrullah Boz ve Mehmet Abalı ile birlikte ev tutarak, barınma masraflarını birlikte karşılıyor. 2. sınıf öğrencisi Serhat Kafalı, ''Kütahya'da deprem olmuştu. Hemen ailelerimizin yanına gittik. Evimiz kullanılamaz duruma gelmişti. Hayatımda karşılaştığım en kötü durumdu' diye konuştu.
Kafalı, depremin ardından yaşadıkları olumsuzluklara rağmen eğitime devam kararı aldıklarını belirterek, ''Yenişarbademli'deki eğitimimizi sürdürüyoruz. Kütahyalı beş arkadaşımla beraber aynı evde yaşıyoruz. Depremden sonra ailelerimize yük olmak istemedik. Masraflarımızı biraz olsun karşılayabilmek için 15-20 lira yevmiye karşılığı bazen tarlalarda çalışıyoruz, bazen kömür ve çimento taşıyoruz' şeklinde konuştu.
Biri ilkokulda, biri lisede ve ikisi de üniversitede eğitim gören 4 kardeşi bulunduğunu kaydeden Serhat Binici ise, babasının işsiz olduğunu ve eğitim masraflarını kendisi karşılamak zorunda olduğunu ifade etti. Binici, ''Yenişarbademli küçük bir ilçe. Öğrenciler için şartlar çok zor. İş olsa devamlı çalışmak istiyoruz ama yok. Mezun olup aileme yardımcı olmak istiyorum'' dedi.
Depremde evlerinin kullanılmaz hale geldiğini belirten Emre Düzdemir de, harç ücretini karşılayabilmek için tüm yaz boyunca inşaatlarda çalıştığını söyledi. Düzdemir, ''Deprem sonrası Simav'da şartlar oldukça ağırlaştı. Çadırda yaşıyorduk. İnşaatlarda kiremit, çimento taşıdım ve kayıt için harç ücretini biriktirdim. Şimdi de ev arkadaşlarımla yevmiyeye giderek bütçemize katkıda bulunuyoruz'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com