Öğrenciler Köşk'teki Görüşmeyi Anlattı!

Öğrenciler Köşk'teki Görüşmeyi Anlattı!
Ankara'daki üniversitelerin öğrenci temsilcileri, yemeğin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu...

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ''Çankaya Sofrası''nda ağırladığı Ankara'daki üniversitelerin öğrencileri, görüşmeden duydukları memnuniyeti ifade ederek, yaşadıkları sıkıntı ve şikayetleri aktardıklarını belirttiler.

Ankara Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Olcay Çağlar, ''Öğrenciler bir şey söylemeye kalktığında güvenlik güçleri tarafından sesleri kesildi, konuşmalarına izin verilmedi. Bir gün bu patladı ve yumurtalı eylem oldu. Biz üslubu tartışmıyoruz. Öğrencilere yeterince mikrofon uzatılmadığını, öğrencilerin yeterince dinlenilmediğini söyledik içeride.'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün Türkiye'de yasa dışı örgütler bulunduğunu, bu örgütlerin olaylardan prim çıkarmaya çalışacağını söylediğini aktaran Çağlar, Gül'ün öğrencilere üniversiteler ve ülkenin bütünlüğü için bu örgütlere destek vermemelerini istediğini söyledi.

Öğrencilerin Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilmesinin çok önemli olduğunu ve bunun ilk kez gerçekleştiğini anlatan Çağlar, ''Öğrenciler ilk kez sorunlarını gerçek ağızlardan, öğrenci konseyi başkanlarının ağzından iletebilme şansı buldu. Daha önce resmi yazılar yazdık, kapılarına gittik ama bizi kimse dinlememişti. Bugün gerçekten iyi bir adım atıldı. Bu sefer görüşülmek istenen taraf bizdik. Bu bizim için çok önemli bir adım.'' diye konuştu.

Çağlar, Cumhurbaşkanının davetinin dün ODTÜ'de yaşanan olaylardan daha önce kendilerine ulaştığını bildirdi.

''SORUNLARI BİNLERCE ÖĞRENCİ YAŞIYOR''

ODTÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Ahmet Güler de, ''Çankaya Sofrası''na belli bir azınlığın ya da seçkin grubun temsilcisi olarak gelmediklerini söyledi.
Cumhurbaşkanı Gül'ün öğrenci temsilcilerini dinlediğini ve gerekli talimatları verdiğini anlatan Güler, yaklaşımından dolayı Gül'e teşekkür etti. Öğrencilerin ciddi sıkıntıları olduğunu ifade eden Güler, hak aramanın en etkili yolunun öğrenci konseyleri vasıtasıyla olacağını söyledi.

Bilkent Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Alper Yasin Altıner de, üniversitelerde yaşanan olaylarla ilgili genel kanının ''öğrencilerin provokasyona kurban gittiği'' yönünde olduğunu belirterek, öğrencilerin provokasyona gelmeyeceğini, Türk öğrencisini bölmeye kimsenin gücünün yetmeyeceğini söyledi.

''BİZE DEĞER VERDİĞİNİ GÖSTERDİ''

Hacettepe Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Burak Bahadır da, "Bize değer verdiğini her haliyle gösterdi. Anladık ki problemlerimiz dinlenebiliyor, problemlerimizi iletebiliyoruz.'' diye konuştu. Cumhurbaşkanı Gül'ün öğrencilerin sorunlarına çözüm bulacağı inancında olduklarını anlatan Bahadır, sorunlarını en üst makama ilettiklerini söyledi.

Bahadır, bir gazetecinin, ''Sizin ilettiğiniz taleple eylem yapan öğrencilerin taleplerinin ne kadar uyuştuğunu düşünüyorsunuz?'' sorusu üzerine, Hacettepe Üniversitesindeki 35 bin öğrencinin oylarıyla seçildiklerini ve genelin sesini yansıttıklarını söyledi. Üniversite içinde 50-60 kişiyle sınırlı olabilecek eylemcileri dışlamadıklarının altını çizen Bahadır, bu kesimin iyi niyetle ifade ettiği sorunlarını da Cumhurbaşkanı Gül'e ilettiklerini kaydetti.

Ufuk Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Tugay Yolaçan da, yemekte ağırlıklı olarak üniversite gençliğinin sorunlarının ele alındığını söyledi. Yemekte daha çok üniversite öğrencilerinin ekonomik sıkıntılarına değindiğini anlatan Yolaçan, yabancı dil sorununun aşılması için başarılı öğrencilerin yurt dışına gönderilmesini talep ettiğini aktardı.
Başkent Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Teoman Başal da, görüşmede üniversite öğrencilerinin sıkıntılarının yanı sıra kendisinin ayrıca Rektör Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın tutukluluğuna ilişkin eleştirilerde bulunduğunu söyledi. Başal, Cumhurbaşkanı Gül'ün de Haberal'ın tutukluluğuyla ilgili üzüntülerini paylaştığını bildirdi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com