Öğrencilerden İlginç Protesto!

Öğrencilerden İlginç Protesto!
BTYK'nın 22. toplantısına başkanlık etmek için ODTÜ'ye gelen Erdoğan'ı protesto etmek için toplanan 26 öğrenci gözaltına alınınca birçok öğrenci Erdoğan'ın bulunduğu binaya yürümek istedi...

MURAT PAZARBAŞI

İstanbul Dolmabahçe'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı protesto eden öğrencilere yönelik polisin sert müdahalesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi'nde TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu'ya yönelik yumurtalı protestoya ilişkin tartışmalar bitmeden, dün de ODTÜ'de “orantısız güç” tartışmasını alevlendirecek görüntüler oluştu.
Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nun 22. toplantısına başkanlık etmek üzere ODTÜ'ye gelen Erdoğan'ı protesto etmek için toplanan, Erdoğan ve Ak Parti aleyhine slogan atan 26 öğrenci kampüs içine giren Çevik Kuvvet ekipleri tarafından gözaltına alındı.
Arkadaşlarının gözaltına alınmasına tepki gösteren çok sayıda öğrenci, Erdoğan'ın bulunduğu binaya yürümek isteyince, Çevik Kuvvet ekiplerinin biber gazlı ve coplu sert müdahalesiyle karşılaştı. Polise, kartopu, taş ve yumurta ile karşılık veren öğrencilerle polis arasındaki çatışma uzun süre devam etti.
Kampüsü savaş alanına çeviren olaylarda sıkılan biber gazından çok sayıda öğrenci, polis ve medya mensubu etkilenirken bazı araçlarda gaz bombası nedeniyle maddi hasar oluştu.
Erdoğan, dün Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nun, 22. toplantısına başkanlık etmek üzere ODTÜ Kampüsü içerisinde bulunan TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü'ne geldi.
Enstitüdeki toplantıya, Kuzu'ya yönelik yumurtalı protestonun ardından, “Bugünlerde siyasilerin üniversitelere davet edilmemesini ve konuşmak zorunda kalmamalarını çok arzu ederim” diyen YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan da katıldı. 

PLASTİK KELEPÇE
Toplantının başlamasının ardından, ODTÜ'lü 26 öğrenci bina önüne gelerek okullarının salonuna alınmadıkları gerekçesiyle Ak Parti ve Erdoğan aleyhine sloganlar attı. “ODTÜ bizimdir bizimle özgürleşecek”, “AKP defol üniversiteler bizimdir” sloganları atan öğrenciler, kampüs içerisinde hazır bekleyen Çevik Kuvvet ekipleri tarafından ablukaya alındı.
Polis, ODTÜ'lü öğrencilerden dağılmasını istedi. Polis, öğrencilerin dağılmaması üzerine müdahale ederek, 26 öğrenciyi gözaltına aldı. Ekipler öğrencilere plastik kelepçe taktıktan sonra, üzerlerini arayarak polis minibüsüne bindirdi. Öğrenciler gözaltına alındıkları sırada, “AKP demokrasisi böyle bir şey”, “Başbakan 'gelsinler konuşalım' diyordu, geldik işte buradayız” ve “Bu ülkenin gençleri AKP'ye boyun eğmeyecek” diye bağırdı. 

KARTOPU, TAŞ
Arkadaşlarının gözaltına alınması üzerine Erdoğan'ın bulunduğu binaya yürümek isteyen kalabalık bir grup ODTÜ öğrencisi ise Çevik Kuvvet ekiplerinin müdahalesiyle karşılaştı. Çevik Kuvvet ekipleri yolu kapatınca öğrenciler polise kartopu attı. Öğrenciler taş attıkları polisin yolu açmaması üzerine kol kola girerek, yürümeye başladı. Polis üzerlerine gelen öğrencilere biber gazı ve copla sert bir şekilde müdahale etti.
Gözaltına alınan 26 öğrenci savcılıkta ifade verdikten sonra serbest bırakıldı.

Çevik Kuvvet içeride
“Orantısız güç” tartışmasını alevlendirecek görüntüler dün de ODTÜ'de yaşandı. Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nun 22. toplantısına (üstte) başkanlık etmek üzere ODTÜ'ye gelen Erdoğan'ı protesto etmek için toplanan, Erdoğan ve Ak Parti aleyhine slogan atan 26 öğrenci kampüs içine giren Çevik Kuvvet tarafından gözaltına alındı. Buna tepki gösteren çok sayıda öğrenci, Erdoğan'ın bulunduğu binaya yürümek isteyince, biber gazlı ve coplu sert müdahaleyle karşılaştı. Öğrenciler polise, kartopu, taş ve yumurta ile karşılık verdi.

 

Rektörlük binasına yürüyen öğrenciler, rektör Ahmet Acar'la görüşmek istedi. Acar'ın kapıya çıkarak polis şiddetini kınaması sonucu öğrenciler dağıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com