Öğrencilerden rektöre muhtıra gibi bildiri!..

Öğrencilerden rektöre muhtıra gibi bildiri!..
Göktürk-2 uydusunun fırlatılış töreni öncesinde ODTÜ öğrencilerininin başbakan Erdoğan'ı protestosu ve polisin sert bir biçimde karşılık vermesi üzerine olaylar daha da büyümüştü.

Başbakan Erdoğan'ın ODTÜ öğretim üyeleri hakkındaki açıklamaları, olayların daha da gerginleşmesine neden olmuştu.

Bu gelişmeler üzerine öğrencilerini savunan ODTÜ rektörüne karşı diğer 33 üniversite rektörü olaylarda öğrencilerin değil polisin haklı olduğunu içeren ortak bir bildiri yayınladı.

Ancak bu bildiriyi yayınlarken rektör yardımcıları dahil hiçbir öğretim elemanından onay alınmaması bardağı taşıran son damla oldu.

Bunun üzerine açıklama yapan bazı üniversite görevlileri bu bildiriye katılmadıklarını açıkladı ve ODTÜ'lülere destek verdi.

ODTÜ tartışmalarında son olarak söz öğrencilerde.

Bazı üniversitelerin öğrencileri yayımladıkları ortak bildiri ile kendi rektörlerini eleştirel bir bidiri yayımladı.

İşte Eskişehir Osmangazi Üniversitesi rektörünün ODTÜ'deki olaylara ilşkin bildirisi ve  öğrencilerin rektörlerine cevabı.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan GÖNEN: "Öğrencilerimizi bu tür provokasyonlara alet olmamaları konusunda uyarıyor ve geleceğimiz için atılan bu büyük atılımların gururunu yaşamaya davet ediyoruz. Söz konusu uydu projesinin ve benzeri yatırımların Türkiye’nin uzay çalışmalarına büyük ivme katacağını düşünüyor, projenin hayata geçmesi konusunda emeği ve gayreti olan herkese ülkemiz adına şükranlarımızı sunuyoruz."

İşte rektörün açıklamasının tam metni

"BİR KANTAR İLİM BİR OKKA EDEBE MUHTAÇTIR"    

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ESOGÜ Web Platformu Kulubü üyeleri tarafından yapılan o bildiriden satır başları: "Mevcut hükümet zamanında ortaya çıkan baskılar karşısında susmamayı akademik, demokratik ve ayrıca tarihi bir sorumluluk olarak görüyoruz. Bu baskıların yanında olmak üniversitelere ve demokratik haklara saldırının yanında yer almaktır. Kişisel çıkarları için sessiz kalanlar, bertaraf olmamak için taraf olanlar, bilim ve demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçeceklerdir.Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nin en fazla üyeye sahip kulüplerinden birisi olan ESOGÜ Web Platformu Kulübü olarak biz, ODTÜ’de yaşanan olaylar karşısında onurluca, tek vücut olarak bilim, akademik özgürlük ve ülke bağımsızlığı adına direnen öğretim görevlileri ve öğrencilerin yanında olduğumuzu bildiriyoruz.Rektörümüz Prof. Dr. Hasan GÖNEN’e yaptığı açıklamadan dolayı Eskişehir Osmangazi Üniversitesi öğrencileri olarak tepkimizi gösterirken, kendisine “Bir kantar ilim bir okka edebe muhtaçtır” sözünü hatırlatıyoruz." (VİO)

İşte o açıklamanın tam metni


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com