Öğrencilere eziyet çektirdiğinizin farkında mısınız?

Öğrencilere eziyet çektirdiğinizin farkında mısınız?
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a bu soruyu sordu.
Tanrıkulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, "Başbakan'ın ziyareti boyunca kampus içinde öğrencilerin dolaşmasına dahi müsaade edilmemiştir. Ziyaretleriniz süresince öğrencilere eziyet çektirdiğinizin farkında mısınız? Bu eziyeti bilerek mi çektirmektesiniz?" diye sordu.
 
TBMM Başkanlığı'na Başbakan Erdoğan'ın yazılı cevaplaması istemiyle bir soru önergesi veren Tanrıkulu, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın üniversite ziyaretleri, öğrenciler ve öğretim üyeleri için eziyete sebep olurken, üniversite kampusları bu ziyaretler esnasında adeta karakollara çevrilmekte, öğrenciler, kendi okullarında adeta potansiyel suçlu muamelesi görmektedirler" diyerek şöyle devam etti:
 
"Sayın Başbakan'ın Yıldız Teknik Üniversitesi'nin akademik açılış törenine katılımı sırasında da bu tür görüntüler yaşanmış ve Başbakan'a 2. öğretiminde okuyanlar için de harç uygulamasının kaldırılması talebinde bulunan iki öğrenci gözaltına alınmıştır. Başbakan'ın ziyareti boyunca kampus içinde öğrencilerin dolaşmasına dahi müsaade edilmemiştir. Başbakan'ın ziyareti esnasında üniversitede yapılan bu uygulamalar, dünyanın hiçbir yerinde üniversitenin özgür kimliğiyle ilişkilendirilmez. Bu tür ortamlarda ne bilim üretilebilir ne de özgür düşünce geliştirilebilir."
 
Bu kapsamda Başbakan Erdoğan'ın ziyareti sırasında Yıldız Teknik Üniversitesi'nde, kampus içinde öğrencilerin yürümesine neden müsaade edilmediğini ifade eden Tanrıkulu şu konularda cevap istedi:
 
"Bu koşullar altında girdiğiniz bir üniversitede, hangi dayanakla farklı fikirlerin gelişmesi gerektiğinden söz edebiliyorsunuz? Ziyaretiniz esnasında, size taleplerini bildirmeye çalışan iki öğrencinin gözaltına alındığından haberdar mısınız? Bu gözaltı uygulamasının gerekçesi nedir? Ziyaretçi olarak gittiğiniz bir üniversitenin esas sahibi olan öğrencilerinin gözaltına alınmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Ziyaretleriniz süresince öğrencilere eziyet çektirdiğinizin farkında mısınız? Bu eziyeti bilerek mi çektirmektesiniz? Bundan sonra da üniversite ziyaretlerinizde öğrencilere benzer muamele uygulatmayı düşünüyor musunuz? Üniversitelerde hem güvenliğinizin sağlanması hem de öğrencilerin rahatsız edilmemesi gibi bir formül neden hayata geçirilmemektedir?"(NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com