Öğrencilere kaymakamlık mesleği anlatıldı

Öğrencilere kaymakamlık mesleği anlatıldı
Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde Meslek Tanıtım Günleri Projesi çerçevesinde Kaymakam Mustafa Koç, Çok Programlı Lise öğrencilerine Kaymakamlık mesleğini tanıttı.

Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde Meslek Tanıtım Günleri Projesi çerçevesinde Kaymakam Mustafa Koç, Çok Programlı Lise öğrencilerine Kaymakamlık mesleğini tanıttı.

Meslek Yüksekokulu amfisinde gerçekleşen 210 Çok Programlı Lise öğrencisi, idareci ve öğretmenlerin katıldığı toplantıda Kaymakamlık mesleğinde yerleşik bir düzenin olmadığını belirten Kaymakam Mustafa Koç, “ Kısa sürelerde değişik yerlerde görev yapmak zorunda kalıyorsun. Bu nedenle arkadaşlık, komşuluk ve akrabalık ilişkilerin kalmıyor. Dostlarınla sadece telefonla görüşüyorsun, cenazelerden uzaklaşıyorsun, bayramlardan uzaklaşıyorsun. Sürekli yer değiştiriyoruz. Bu durum bizi ve çocuklarımızı olumsuz etkiliyor. Bu da bizim hayatımızın olumsuz tarafları. Niye bu mesleği tercih ettim? diye pişman olduğum zamanlar olmadı değil, ama bu kendimle ilgili değil. Devlet memuru olma konusunda 100 defa tercih hakkı verilseydi 100'ünde de Kaymakamlığı tercih ederdim. Çünkü işimi seviyorum. Başarılı olacağıma inanıyorum. Daha faydalı olduğuma inanıyorum. 15 yaşında yatılı okulda kıyafetlerimizi dahi devlet veriyordu. O zamandan beri devletin yemeğini yiyorum. Bu devlet, bu millet beni bir yere getirdi. Onlara her şeyimi borçluyum. Onlara bu borcumu ödemem lazım. Bu nedenle çok çalışmam lazım. Çoluğumun çocuğumun nafakasını bu işten kazanıyorum, helal ettirmem lazım. Bu işi düşünerekten Türkiye'nin neresinde olursa olsun görev yaparım. Herkesin çok kötü dediği Şırnak ve Ağrı Diyadin'e gidip buralarda görev yaptım ve mutlu döndüm. Kaymakamlıkta başarılı olup olmadığımı halk takdir edecek, ama ekonomik kaygılarım olmasaydı bu mesleği yapmazdım. Meslek olarak yapmazdım. Benim en çok istediğim şey sosyoloji okumaktı. Ama bu bizim dışımızda olan bir şey, bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Diğer taraftan sosyolojiyi bölümünü bitirip sosyolog olduğum zaman ne yapacağım? Çoluğumu çocuğumu neyle besleyeceğim, böyle bir kaygı var. İş kaygısı yüzünden insanlar bu sebepten istemedikleri meslekleri seçmek zorunda kalıyorlar. Bu ülkemizin gerçeği. İnşallah her şey herkesin gönlünce olur “dedi.
Programın sonunda Kaymakam Mustafa Koç, aralarına girerek öğrencilerin Kaymakamlık mesleği ile ilgili merak ettiği soruları da yanıtladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com