Öğrencilere tapu mesleği tanıtıldı

Öğrencilere tapu mesleği tanıtıldı
Kütahya'nın Hisarcık ilçesi Kutluhallar köyü İlköğretim Okulu öğrencilerine Tapu Sicil Müdür vekili İbrahim Altaş tarafından tapu mesleği tanıtıldı.

Kütahya'nın Hisarcık ilçesi Kutluhallar köyü İlköğretim Okulu öğrencilerine Tapu Sicil Müdür vekili İbrahim Altaş tarafından tapu mesleği tanıtıldı.
Meslek Tanıtım Programı ve tapu ve kadastro'nun 164.kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde Kutluhallar ilköğretim okulunu ziyaret eden Tapu Sicil Müdür vekili İbrahim Altaş, 5.6.7 ve 8. Sınıflardaki 56 öğrenci ile bazı velilere sinevizyon gösterisi eşliğinde tapu ve kadastro'nun meslekteki yeri ve önemini anlattı. Atlaş, “ Tapu; Bir taşınmaz malın yüzölçümünü, numarasını(pafta, ada ve parsel olarak), mahallesini ve sahibini gösterir belgedir. Eski Türkçedeki kapuk (sağlam) sözcüğünden gelmiştir. Genel Müdürlüğümüz, sunduğu hizmet bakımından halkın devletle en önemli temas noktalarından biridir. Yılda ortalama 7 milyon işlem yapılarak, yaklaşık 20 milyon vatandaşımıza hizmet sunulmaktadır. Ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 25'i her yıl tapu ve kadastro hizmetlerinden faydalanmakta olup, Genel Müdürlüğümüz genel bütçeden aldığı ödeneğin her yıl yaklaşık dört katını, tapu harçlarının tahsili yoluyla Devletimize gelir olarak sağlamaktadır. Tapu ve kadastro faaliyetleri yatırım projelerinin altyapısını oluşturan temel hizmetlerden olup, bu hizmetlerin diğer ülkelerle kıyaslandığında İdaremizce daha kaliteli ve kısa sürede verildiği bilinmektedir. Yani, Ülkemizdeki tapu ve kadastro uygulamaları birçok Avrupa ülkesine örnek olabilecek durumdadır. Tapu Müdürlükleri, hak sahibinin talebi üzerine, kendi yetki alanı dışında bulunan taşınmazlarla ilgili tapu işlemlerini, taşınmazın bulunduğu tapu müdürlüğünden yetki almak ve kanunen bir engel olmadığını tespit etmek suretiyle yapmaya yetkilidir. Yapılacak işlemler için bilgi ve belgelerin elektronik ortamda gönderilmesinde TAKBİS (Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi) veri tabanı kullanılacak olup, bu suretle bilgi sistemleri ve teknolojisi etkin ve verimli bir şekilde tapu hizmeti sunumuna yansıtılmaktadır. Bununla birlikte zaman, işgücü ve kaynak tasarrufu sağlanarak taşınmazın kayıtlı bulunduğu tapu müdürlüğüne gidilmeksizin herhangi bir tapu müdürlüğünden vatandaşlarımızca tapu işlemleri yaptırılabilmektedir” dedi.
Altaş, öğrencilere tapu müdürlüklerinde memur olabilmek için, “Harita ve Kadastro ve en son olarak açılmış olan Emlak ve Emlak Yönetimi Bölümleri olan meslek yüksek okullarından mezun olan 2 senelik bir eğitimin ardından KPSS'ye girerek yeterli puanı almak kaydıyla kendi alan kodlarınızla Tapu Müdürlüklerine görevli memur olarak atanabilirsiniz” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com