Öğrencilere verem eğitimi

Öğrencilere verem eğitimi
Kütahya'nın Gediz ilçesinde, Toplum Sağlığı Merkezi (TSM) tarafından öğrencilere verem hastalığı eğitimi verildi.

Kütahya'nın Gediz ilçesinde, Toplum Sağlığı Merkezi (TSM) tarafından öğrencilere verem hastalığı eğitimi verildi.
Gediz Kaymakamlığı Toplum Sağlığı Merkezi Tabipliğince, kutlanan "65. Verem Savaşı Eğitim ve Propaganda Haftası" çerçevesinde ilçe merkezi ve bağlı bulunan beldelerdeki ilköğretim okulları ve liselerdeki öğrencilere verem hastalığı hakkında eğitimler düzenlendi.
Gediz Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Saadet Önver, öğrencilere verdikleri eğitimlerde, verem (Tüberküloz) hastalığı ve verem hastalığına neden olan "Mycobacterium Tuberculosis" basilinin (mikrop) tanıtımı, solunum yoluyla bulaşan veremden korunma yöntemlerinin tüm öğrencilere ayrıntılı şekilde anlatıldığını söyledi.
Öğrencilere verem hastalığın genel belirtilerini de anlatan Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Saadet Önver, "Veremin belirtileri halsizlik, kilo kaybı, ateş, iştahsızlık, gece terlemesi, öksürük olmakla beraber bu yanmaların başka bir çok hastalıkta da görülmesi nedeniyle, bu tür yakınmaları olanların Aile Hekimlerine ya da en yakın Verem Savaş Dispanserine başvurmaları gerekmektedir. Verem hastalığından ortalama 6-9 aylık tedavi süresi ile yüzde 95-99 iyileşme sağlanmaktadır. Verem hastalığının tedavisi ücretsiz olarak yapılmaktadır ve tedavide kullanılan tüberküloz ilaçları verem Savaş Dispanserinden ücretsiz olarak karşılanmaktadır.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com