Öğrencilere Yönelik Fişlemeler Seçimde mi Kullanılacak?

Öğrencilere Yönelik Fişlemeler Seçimde mi Kullanılacak?
Özel okul, yurt ve dershanelere yapılan baskınlarla, müfettişlerin çocuklara yönelttiği siyasi içerikli soruların amacı fişleme mi? Elde edilen bilgiler hangi amaçla kullanılacak? Kamuoyu bu soruların yanıtını bekliyor.

"ÖĞRENCİLERİ FİŞLEMEK, SUÇ DEĞİL Mİ?"

CHP'nin hukukçu milletvekillerinden Mahmut Tanal da günlerdir velilerin zihnini meşgul eden bu konuyu  Meclis gündemine getirdi. Tanal, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde; valiliklere yazılı emri kimin gönderdiğini, bu emrin verilmesinin amacının ne olduğunu öğrenmek istedi. Bu uygulamanın fişleme niteliğinde olduğuna değinerek "suç değil midir?" diye sordu.

"BİLGİLER YEREL SEÇİMDE Mİ KULLANILACAK?"

Tanal, elde edilen bilgilerin kimlerle paylaşılacağı ve bilgilerin yerel seçimler için kullanılıp kullanılmayacağı konusuna da açıklık getirilmesini istedi. 

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal şu sorulara yanıt istedi. 

1- Milli Eğitim Bakanlığı'ndan valiliklere yazılı emri kim göndermiştir? Bu emrin verilmesinin amacı nedir? Fişleme niteliğindeki bu uygulama suç değil midir?

2- Yazılı emre göre; müfettişler hangi özel okul, yurt ve dershanelerde öğrencileri sorguya almıştır? Okullar özel olarak mı belirlenmiştir? Müfettişler tarafından gidilen özel okul, yurt ve dershanelerin adı nedir?

3- Müfettişler, öğrencileri tek tek özel odalara alarak mı görüşmüşlerdir? Öğrencilere hangi sorular sorulmuştur? Bu sorular yazılı olarak mı yoksa sözlü olarak mı sorulmuştur?

"EVİNİZDE HANGİ PARTİ KONUŞULUYOR?" DİYE SORMUŞLAR...

4- Müfettişler tarafından, öğrencilere "Bu kurumda öğretmenleriniz AK Parti ve Başbakan aleyhinde bir söz söylüyor mu? Başbakan’a karşı sizi ve ailenizi kışkırtıyorlar mı? Oyunuzu şu veya bu partiye verin diye sizi yönlendiriyorlar mı? Evinizde hangi parti konuşuluyor?" soruları sorulmuş mudur? Sorulmuş ise amacı nedir? Bu sorular öğrencilerimizi ayrıştırarak çatışma ortamını körüklemez mi?

5- Bu sorular kim tarafından hazırlanmıştır? Bu sorularla hangi bilgiye ulaşılmak istenmektedir? Öğrencileri ve ailelerini, siyasi olarak fişlemeye mi çalışılmaktadır?

6- Adana'da, üniversite öğrencilerinin kaldığı özel bir yurtta 18 yaşını geçmiş öğrencilerin ifadesi alındığı doğru mudur? Doğru ise neden öğrencilerin ifadesi alınmıştır? Türkiye genelinde bu ifade tutanağını kaç kişi doldurmuştur?

7- Yurt müdüründen öğrencilerin telefon ve adres bilgileri istendiği doğru mudur? Doğru ise bu bilgilere neden ulaşılmak istenmektedir? Bu bilgilerin verilmemesi halinde müdürün açığa alınacağına dair tehdit edildiği doğru mudur?

8- Müfettişler tarafından toplanan bu bilgiler kimlerle paylaşılacaktır? Bu bilgiler hangi amaçla toplanmıştır? Bilgilerin, yerel seçimler için kullanılacağı doğru mudur? (BEE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com