Öğrencileri Marmaray'ı Gezdiler

Öğrencileri Marmaray'ı Gezdiler
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Mühendislik Fakültesi Madencilik Kulübü öğrencileri Marmaray çalışmalarını yerinde görmek için gezi düzenlediler

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Mühendislik Fakültesi Madencilik Kulübü öğrencileri Marmaray çalışmalarını yerinde görmek için gezi düzenlediler
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Mühendislik Fakültesi Madencilik Kulübü öğrencileri Marmaray çalışmalarını yerinde görmek için İstanbul'a Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Önder Uysal, Yard. Doç.Dr. Sunay Beyhan, Arş. Gör. Şahin Yuvka, Araş. Grv. Özer Ören'in de katıldığı teknik bir gezi düzenlediler.
Gezi programıyla ilgili bilgi veren Madencilik Kulübü Başkanı Halit Sayman, gezi kapsamında ilk ziyaretin Harem'de bulunan Ulaştırma Bakanlığına bağlı DLH İnşaatı Bölge Müdür Yardımcısı Ziya Erdem'e yapıldığını, Ziya Erdem'in öğretim elemanlarına ve Madencilik Kulübü öğrencilerine Marmaray'da gezilecek yerler hakkında bilgilerler verdiğini ifade etti.
Halit Sayman, şantiye sahalarında görevlendirilen İnşaat teknikeri Zekeriya Kapancı rehberliğinde Marmaray Üsküdar istasyon şantiyesine gidilerek buradaki çalışmaların yerinde incelendiğini, deniz seviyesinin 30 metre altında bulunan bu şantiyede T.B.M'nin (Tünel Açma Makinesi) dışarı çıkmış hali görüldüğünü ayrıca istasyon inşaatlarına başlandığını gördüklerini belirtti.
Sayman, burada yapımda uygulanan sistemler hakkında detaylı bilgiler verildiğini belirterek şunları söyledi: “Bu güzergâhta bulunan 2 adet Tünel Açma Makinesinden ilki tüp tünellere dayanmış ve bağlantısı sağlanmış. Bu şantiyede ilk defa zemin dondurma işlemi yapılmış. Çalışmakta olan T.B.M makinesi ayna stabilitesini sağlayan basınç dengeleyicisi sistemden oluştuğundan ve zemininde çok gevşek olması dolayısı ile zemin dondurma işlemleri uygun görülmüş. Zemin içerisine yerleştirilen aksamlar ile -80 C dereceye kadar dondurulması sağlanmış ve bu sistem Türkiye'de ilk defa kullanılmış” dedi.
Halit Sayman, ikili grup halinde Üsküdar shaftı gezildikten sonra Yenikapı Arkeolojik kazı alanı ve T.B.M makinelerinin giriş yaptığı portala (geniş alan) gelindiğini, bu şantiyede sorumlu mühendisler tarafından bilgilendirmede bulunulduğunu kaydederek şu bilgileri verdi: “Burada yapılacak istasyonlar Arkeolojik kazı engeline takılmıştı. Şu anda T.B.M ile tünel açılmaya başlanmış. Bu şantiyede Avrupa'nın özel yapım beton pompası mevcut” dedi.
Bilgilendirmenin ardından Arkeolojik kazı alanında bulunan müzelerin ziyaret edildiği bilgisini veren Sayman, bir hafta önce Marmaray projesi ile ilgili Dumlupınar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi konferans salonunda düzenlenen bir seminerde bilgilendirildiklerini belirterek “Bu bilgilendirmenin ardından mesleki teknik bilgi ve tecrübemizi geliştirmek amacıyla bu teknik geziyi düzenledik. Teknik gezi ve yerinde yapılan bilgilendirmeler bizim açımızdan son derece verimli oldu. Marmaray gezimizde bizlere yakın ilgi gösteren ve gezimizin verimli geçmesinde çok büyük katkıları olan başta DLH İnşaatı Bölge Müdürü Ziya Erdem olmak üzere diğer teknik personele, bizimle beraber gezimize iştirak eden hocalarımıza teşekkürü bir borç biliriz” açıklamasında bulundu.
Teknik geziye katılan öğretim üyesi Yrd. Doç.Dr. Sunay Beyhan da derslerde teorik olarak anlatılan bazı bilgilerin yerinde görülerek incelenmesi öğrencilerimize önemli bir birikim kazandırması açısından son derece yararlı olmuştur dedi.
Madencilik Kulübü öğrencileri teknik gezi sonrası İstanbul'un bazı görülmeye değer tarihi ve turistik yerlerini de gezdiler.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com