Öğrencilerin okul yolunda 'çamur' çilesi

Öğrencilerin okul yolunda 'çamur' çilesi
Batman merkeze bağlı Balpınar Beldesi'nde yolu çamurla kaplanan Yukarı Mahallesi sakinleri, bir yandan çamurla mücadele ederken, belde merkezindeki okula giren öğrenciler de büyük güçlük yaşıyor.

Yaklaşık 1 kilometre mesafedeki okula giden öğrencilerin bazıları çamurdan korunmak için eşekle gidip geliyor.

Batman'a 6 kilometre mesafede bulunan merkeze bağlı 2 bin 900 nüfuslu Balpınar Beldesi'nin Yukarı Mahallesi'nde yaşayanlar, yoğun kar ve yağmur yağışının ardından çamurla mücadele etmeye başladı. Mahalleyi belde merkezine bağlayan tek toprak yolun çamurla kaplanması ve araçları kullanamaması üzerine merkezdeki Balpınar İlköğretim Okulu'nda eğitim alan öğrenciler de çamurla kaplanan yolu kullanıp okula gidip gelmek zorunda kalıyor. Öğrencilerin üzerlerinin çamurlanmasını önlemek için bazı veliler çocuklarını okula eşek sırtında götürüp getiriyor.

Öğrenci velisi Mehmet Şerif Kandemir, araçların bile giremediği sokaklarda çocuklarını eşek sırtında yaklaşık 1 kilometre ötedeki okula götürdüklerini söyledi. Sokakların asfaltlanması için belde belediyesinin imkanlarının yeterli olmadığını belirten Kandemir, "Tarım teşkilatı bünyesinde hizmet veren Toprak Reformu Şubesi'ne başvuruda bulunduk. Bu kurum, köylere farklı fon adı altında yol asfaltmaları yapabiliyor. Biz de ulaşabildiğimiz her devlet yetkilisine derdimizi anlatıyoruz. Kış mevsiminde çamur deryasını andıran yoldan çocuklarımızı okula ulaştırabilmek için çile çekiyoruz. Araçların bile giremediği yolda öğrencileri eşek sırtında okula ulaştırmaya çalışıyoruz. Çocuklarımız her gün adeta çamur banyosu yapıyor. Öğrencileri ya eşek sırtında yada çizmelerle okula getiriyoruz" diye sitem etti.

EŞEKLE GİDİYORLAR

Balpınar İlköğretim Okulu 2'inci sınıf öğrencisi Merve ile 3'üncü sınıf öğrencisi Şevval Güngör, kardeşler okula gidip gelirken eşek kullanıyor. Şevval Gürgör, "Her sabah okula gelirken ayakkabılarımız çamura saplanıyordu. Çıkaramıyorduk. Üstümüz başımız hep çamur oluyordu. Babalarımız bu kez bizi eşek sırtında okula göndermeye başladı. Eşeğe binmekten korkuyorduk. Alıştık ama bazen eşekten düşüyoruz, üstümüz başımız yine çamura bulanıyor" dedi.

ÜRÜNLERİNİ PAZARA GÖTÜREMİYOR

Belde sakinlerinden Gıyas Kandemir ve İbrahim Halil Balin de çamurlu yol nedeniyle ürünlerini pazara götüremez duruma geldiklerini söyledi. Balin, "Evlerimizden çıkamaz hale geldik. Sütümüzü, peynirimizi, yoğurdumuzu pazara götüremiyoruz. Buğdayımızı değirmene götüremiyoruz. Çocuklarımızın çektiği çile ayrı, biz büyüklerin yaşadıkları da ayrı bir işkence. Lütfen bize yardımcı olun" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com