Öğrencilerinden 'siyanür' protestos

Öğrencilerinden 'siyanür' protestos
KÜTAHYA'DAKİ SİYANÜR BARAJINDAKİ ÇÖKME -SENDİKA ÜYELERİ VE ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ, ŞİRKET YÖNETİMİNİ PROTESTO ETTİ

KÜTAHYA'DAKİ SİYANÜR BARAJINDAKİ ÇÖKME -SENDİKA ÜYELERİ VE ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ, ŞİRKET YÖNETİMİNİ PROTESTO ETTİ
- Kütahya'da yürüyüş ve basın açıklaması yapan sendika üyeleri ve üniversite öğrencileri, siyanürlü su bulunan barajdaki çökmenin meydana geldiği Eti Gümüş A.Ş. yönetimini protesto etti.
Tesisin kapatılması istenen pankart ve dövizler taşıyan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyeleriyle Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) öğrencileri, Zafer Meydanı'nda toplandı. ''Sevgi Yolu'' olarak nitelenen Cumhuriyet Caddesi'nde yürüyüşe geçen grup, şirket yönetimi aleyhine slogan attı.
Grup adına Küçük Park önünde SES Kütahya Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yılmaz tarafından okunan basın açıklamasında, sendika uzmanlarınca bölgede araştırma ve inceleme yapıldığı bildirildi.
Siyanürün ölümcül bir madde olduğu belirtilen açıklamada, şöyle denildi:
''Atık havuzlarına yakın yerleşim bölgelerindeki halk, gerekli tedbirler alınıncaya kadar güvenli yerlere tahliye edilmelidir. İlgili tesis derhal kapatılmalı ve bir daha üretim yapmamalıdır. Siyanürlü atık suyun, yıkıma uğrayan havuzdan diğer havuza aktarılması sırasında mutlaka kimyasal arıtımdan geçirilmesi gerekmektedir. Tesisteki atıkların nasıl zararsız hale getirileceğini ilişkin çalışmaların, su, toprak ve hava analizlerinin, ilgili sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, üniversite ve kamu kurum uzmanlarından oluşacak bağımsız bir heyetin hazırlayacağı raporlar çerçevesinde yürütülecek faaliyetle yapılması gerekmektedir.''
Açıklamanın ardından bir süre slogan atan grup olaysız dağıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com