Öğrencilerine madde bağımlılığı ve sigara semineri

Öğrencilerine madde  bağımlılığı ve sigara semineri
Pazarlar Çok Programlı Lisesi son sınıf öğrencilerine Kütahya İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği “madde bağımlılığı ve sigara” konulu bilgilendirme semineri düzenlendi.
Pazarlar Çok Programlı Lisesi konferans salonunda Kütahya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünden Baş komiser Uysal Özulus ve Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı ve Sosyal Hastalıklar Şubesinden Sağlık Memuru Ergün Akan tarafından slayt sunumu desteğiyle öğrenciler madde bağımlılığı ve sigara konusunda bilgilendirildi.
Pazarlar Kaymakamı İshak Çınar, İlçe Emniyet Amiri Hasan Uzunay, öğretmenler ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirilen konferansta Sigara ve madde bağımlılığı hakkında bilgiler veren İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı ve Sosyal Hastalıklar Şubesinden Sağlık Memuru Ergün Akan bağımlılığın dünyada olduğu gibi ülkemizde de başta gençler olmak üzere herkesi etkileyebilen biyolojik, ruhsal ve sosyal boyutları olan bir sağlık sorunu olduğuna dikkat çekti.
Sağlık memuru Akan, sigara içmek bir hak değildir aksine kendi özgürlüğümüzü ve karşımızdaki kişilerin özgürlüğünü hiçe sayan bir tutsaklıktır. Sigara bağımlılığının şiddeti eroin bağımlılığıyla eş tutulmaktadır. Nikotinin eroin kadar bağımlılık yapma özelliği olan bir madde olduğundan bahsederek, madde ve sigara bağımlılığının insan vücuduna yapmış olduğu zararlar üzerinde de önemle durdu. Konferansı izleyen gençlere bağımlılıktan korunma yolları hakkında bilgiler verdi.
Kütahya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünden Baş komiser Uysal Özulus ise, madde bağımlılığından kurtulmak için yapılması gerekenlere ilişkin bilgileri verdi.
Özulus,"Birçok bağımlılık yapan maddenin ilk kullanılma yöntemi, tütün içerisine karıştırılarak insanlarımıza sunulmasıdır. Sigara içen tütünü tanıdığı için içine madde karıştırılmış bir sigarayı alıp içme ihtimali vardır. Ancak sigara içmeyen için böyle bir ihtimal yoktur. Uyuşturucu ilaç kullanma için tüm teklifler, en yakınımız dediğimiz insanlardan bile gelse, sakıncalı olduğu için kabul edilmemelidir. İnsanlar alkol kullanmaya genellikle doğum günü partisi, tatilde disko ve barlarda, düğün, eğlence yerleri, arkadaş ortamı ve park gibi yerlerde başlar. Bağımlılık yapan maddelerin sarhoş iken alınması daha kolaydır. Sonuçta madde kullanımına başlamada tek neden yeterlidir. Güvenli bir madde ve güvenli bir kullanım şekli yoktur. Kullanan herkes için bağımlılık gelişme riski eşittir. Bağımlılığı engellemek kişinin elindedir. Bağımlılığı engellemenin yolu 'hayır' diyebilmektir" diye konuştu.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com