Öğretim Üyesi Meslektaşlarını Taciz Etti!

Öğretim Üyesi Meslektaşlarını Taciz Etti!
Ankara Üniversitesi'nde yaşanan olay şaşkınlık yarattı.

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi D.Ö., aynı bölümde görev yaptığı M.H.'nin cinsel tacizine maruz kaldığı iddiasıyla Meclis'ten yardım istedi. Öğretim üyesi, kendisine gönderilen çıplak fotoğrafları da Meclis'e gönderdi.
Mağdure öğretim üyesi D.Ö. yaşadıklarını anlatırken “sevişen.adam” rumuzlu bir mail hesabından cinsel içerikli mesajlar ve fotoğraflar aldığını söyledi. Bunun üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurduğunu anlatan D.Ö., mahkeme kararı ile üniversitenin bilgisayarlarının teknik takibe alındığını anlattı. Araştırma sonucu mail'in gönderildiği bilgisayarın, aynı bölümde görev yapan M.H.'ye ait olduğunu tespit eden polislerin fotoğrafta yüzü gözükmeyen ancak çıplak olan M.H.'yi ofisindeki karolardan ve ayakkabılarından tanıdığı belirtildi.

DAVA AÇILDI

M.H. hakkında cinsel istismar suçlamasıyla dava açıldı. M.H.'nin savunmasını Ankara Üniversitesi avukatları yaptı. Öğretim üyesi D.Ö.'nün iftira attığını savunan avukatlar, D.Ö.'nün bilgisayarının da incelenmesini talep etti. Mahkeme, idari bir konuyu kapsayan iddiaların teknik incelemeye gerekçe olamayacağını belirterek bu isteği reddetti. M.H.'ye ait bu tür mail'lerin üniversite içindeki başka kadınlara da gönderildiği ancak yalnızca üniversite yönetimine şikâyette bulunulduğu, hukuki bir girişimde bulunulmadığı belirlendi. M.H. hakkındaki dava sürüyor.
Mağdur öğretim üyesi D.Ö. bunun üzerine Cumhurbaşkanlığı'na, Meclis'e ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'a şikâyet mektubu gönderdi. Kadın öğretim üyesi, mektuba, kendisine cinsel organın gözüktüğü 9 çıplak fotoğrafı da ekledi.

KARŞI ODAYA GÖNDERİLDİ

Taciz iddiasını üniversite yönetimine ilettiğini ve bu nedenle “soruşturma” geçirdiğini öne süren kadın öğretim üyesi, D.Ö., mektubunda tacizcisi ile karşılıklı odalarda görevlendirildiklerini de bildirdi. D.Ö., mektubunda üniversite yönetimi tarafından yoğun baskı altında tutulduğunu ve kendisine yardımcı olmaya çalışan diğer öğretim üyeleri ve üniversite yöneticilerinin de görev yerlerinin değiştirildiği savundu.
“Hem mağdur oldum, hem soruşturma geçiriyorum” diyen kadın öğretim üyesi, TBMM Kadın Erkek Eşitliği ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan “Mobbing Alt Komisyonu”ndan yardım istedi. D.Ö. İnsan Hakları Komisyonu'nun konuya hassas yaklaşacağını düşündüğünü söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com