Öğretmen atamasında KPSS yeterli değil!

Öğretmen atamasında KPSS yeterli değil!
Bakan Dinçer, öğretmen atamalarında KPSS'nin sorgulanması gerektiğini söyledi.

Antalya'daki Ulusal Öğretmen Stratejisi Çalıştayı'na Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, YÖK Başkanı Prof. Yusuf Ziya Özcan ve bürokratların yanı sıra atanamayan öğretmen temsilcileri de katıldı.

DONANIMLI OLANLARA İSTİHDAM AÇILACAK
Bakan Dinçer konuşmasında KPSS'ye vurgu yaptı: 'Öğretmenlerin KPSS sonucuna göre atanması sorgulanması gereken bir husustur. Bu yöntem, farklı yükseköğretim programlarından mezun olan öğretmen adaylarının alan bilgisi ve becerisiyle öğretmenlik tutum ve değerlerine ilişkin yeterliliğini ölçmüyor. Dolayısıyla daha donanımlı olanların istihdamına engel oluyor. '

UZUN SÜRELİ STAJ SİNYALİ
Öğretmen yetiştirmenin siyasi politikalara göre değiştiğini hatırlatan Dinçer sözlerini şöyle sürdürdü: 'İyi öğretmen istiyorsak, onların da iyi öğretmenler tarafından eğitilmeleri gerekir. Öğretmenlerin niteliği sorgulanırken onları yetiştiren akademisyenlerin nitelikleri de sorgulanmalıdır. Eğitim sisteminin niteliği öğretmenlerin niteliğiyle doğru orantılıdır. Adayların kişilik özellikleri ve akademik başarıları birlikte ele alınmalı, öğretmenlikle ilgili becerileri de göz önünde bulundurulmalıdır. Öğretmenin yetişmesinde mutlaka uzun süreli titiz bir staj uygulaması tartışılmalıdır.' Dinçer, MEB'in Meclis'e sunulan 2012 yılı bütçe tasarısında 40 bin öğretmenin atanmasının planlandığının hatırlatılması üzerine, 'Ben hiçbir rakam telaffuz etmeyeceğim' dedi.

SALONDA ADAY GERGİNLİĞİ
Dinçer'in konuşmasının ardından söz isteyen atanamayan öğretmenlerin temsilcisi Sinem Tunçay, 'Sizinle 15 dakika özel görüşmek istiyorum' dedi. Talebi kabul etmeyen Dinçer, salon dışında 'Salonda kalkıp konuşmak yerine bana gelseniz ben sizi dinlerim' dedi. Toplantıya çağırılmayan Eğitim-İş temsilcileri de broşür dağıtmak istedi. Broşürün toplatılması üzerine gerginlik yaşandı.

ÖĞRETMENİN ZOR YOLCULUĞU
Artvin'in Borçka İlçesi'nde yılın 6 ayı karla kaplı Camili havzasındaki YİBO'da görev yapan 6 genç öğretmen zorlu bir yolculuk yaşadı. Kurban Bayramı tatili için ayrıldıkları okullarına, yolların kapanması nedeniyle kar aracıyla 6 saatlik zorlu bir yolculuğun ardından ancak geri dönebildiler.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com