Öğretmen dinlerarası diyalog için roman yazdı

Öğretmen dinlerarası diyalog için roman yazdı
Kütahya'da görevli bir öğretmen Müslüman, Hristiyan, Musevi üç arkadaşın yaşadığı olayları konu alan ve ''Divine Brotherhood'' adıyla İngilizce'ye çevrilen ''İlahi Kardeşlik'' romanıyla dinlerarası diyalog çağrısında bulunuyor.

Kütahya'da görevli bir öğretmen Müslüman, Hristiyan, Musevi üç arkadaşın yaşadığı olayları konu alan ve ''Divine Brotherhood'' adıyla İngilizce'ye çevrilen ''İlahi Kardeşlik'' romanıyla dinlerarası diyalog çağrısında bulunuyor.
     Bölcek İlköğretim Okulu Türkçe öğretmeni Engin Aksu, yaptığı açıklamada, dinlerarası diyalog konusunda roman yazma fikrinin öğretmenliğe başladığı 1998 yılında oluştuğunu belirtti.
     İnsanların birbirine düşman olması ve savaşması düşüncesi kendisini rahatsız ettiğinden hayalindeki kurguyu romana dönüştürdüğünü ve ''İlahi Kardeşlik'' adıyla Türkçe olarak kitap yayımlandığını ifade eden Aksu, daha sonra Londra'da yaşayan bir Türk yazarla tanıştığını söyledi.
     Engin Aksu, bu kişinin tavsiyesi üzerine kitabının bu kentte yaşayan Türk yazar Hikmet Pala tarafından ''Divine Brotherhood'' adıyla, içerik bütünlüğü bozulmadan, o kültürden insanların anlayabileceği şekilde İngilizce'ye çevrildiğini kaydetti.
     Ön sözünü mutasavvıf Galip Hasan Kuşçuoğlu'nun yazdığı kitabın ABD'de Red Lead şirketince yayımlandığını anımsatan Aksu, bu ülkenin yanı sıra İngiltere, Almanya, Fransa, Kanada ve Japonya'da bir internet firması aracılığıyla satışa sunulduğunu söyledi.
    
     -ALİ, JOHN VE ABRAHAM-
    
     Aksu, romanındaki ana karakterlerin Londra Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü'nde öğrenim gören Müslüman Ali, Hristiyan John ve Musevi Abraham olduğunu belirterek, onların başından geçenleri kurgusal olarak anlattığını kaydetti.
     Söz konusu 3 kişinin çok iyi arkadaş olduğunu söyleyen Aksu, şöyle konuştu:
     ''Bu arkadaşlığın temelinin atılmasında Türk olan Ali'nin büyük gayretleri var. Kendisi doğu kültürünü temsil ediyor, paylaşımcı ve sevgiyi çıkarsız şekilde ifade edebiliyor. En büyük engelleri, kendi dinlerine mensup kişilerin bu arkadaşlıktan rahatsızlık duyması ve onlara baskı kurmaya çalışması. Okulda herkes günde, saatte arkadaş değiştiriyor. Onlar birbirlerinden hiç ayrılmıyor. Bu durum öğretim üyeleri ve öğrencilerin dikkatini çekiyor. Bu baskılara dayanamıyor ve arkadaşlıklarını bitirme kararı alıyorlar.''
     Aksu, kendi kültüründeki bağlılık duyguları güçlü olduğundan Ali'nin bu arkadaşlığı bitirme taraftarı olmadığını belirterek, ''Maden araştırmaları dersine giren bir öğretim üyesi 'Gal Dağları'nda hazine var. Bu hazine maddeyle mi yoksa maneviyatla mı alakalı bilmiyorum. Ancak insanlığın kurtuluşuna ait bilgi var' diyerek üç arkadaşa ipucu veriyor'' diye konuştu.
     Bunun ne olduğunu tartışıp araştırma yapan gruptan Ali'nin arkadaşlarına bu dağa gitmeyi önerdiğini kaydeden Aksu, daha sonra Beden Eğitimi Bölümü'nden dağcılıkla ilgili bilgi alıp yanlarında bulundurmaları gerekenleri öğrendikten sonra üç arkadaşın Gal Dağları'na doğru yola çıktığını ifade etti.
    
     -GAL DAĞLARI'NIN ZİRVESİNDEKİ GİZEM-
    
     Aksu, arkadaşların ailelerinden habersiz yurttan kaçıp yola çıktıkları sırada şiddetli yağmur başladığını, Ali dışındakilerin geri dönmeyi teklif ettiğini belirtti.
     Ali'nin bu dostluğun bitmesini istemediği için ağlamaya başladığını ve yola devam etmeleri gerektiğini söylediğini bildiren Aksu, romanın devamıyla ilgili şu bilgiyi verdi:
     ''Dönüş için karar verdikleri anda karşılarında bir ihtiyar beliriyor ve nereye gittiklerini soruyor. Parktan döndüklerini ve yurtlarına gideceklerini söylüyorlar. Bunun doğru olmadığını anlayan ihtiyar, gerçeği anlatmalarını istiyor. Ali de başlarından geçen olayları anlatıyor. İhtiyar, Allah'ın indirdiği hiçbir kitabın düşmanlığı teşvik etmediğini ve yollarına devam etmeleri gerektiğini söylüyor. Geri dönüş fikrinden vazgeçip Gal Dağları'nın zirvesine ulaşıyorlar. Büyük taşların bulunduğu yere gidip taşları kaldırınca altındaki sandığı fark ediyorlar. Sandığın içinden çıkan kağıttaki 'Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş sayılmazsınız. İman etmeden cennete giremezsiniz. Ey Allah'ın kulları, kardeş olunuz' yazısını okuyorlar. Hepsi mutlu oluyorlar, bundan sonra ayrılmıyorlar ve dostlukları devam ediyor.''
     Engin Aksu, günümüzde farklı dinlere mensup insanlar arasında hoşgörü ve anlayış arayışının ön plana çıktığını ifade ederek, ''Müslüman, Hristiyan ve Musevi üç arkadaşın dostluk ve bağlılıklarını ele aldığım romanla dinlerarası diyaloğun önemini vurgulamaya çalıştım'' dedi.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com