Öğretmen Okulları'nın 162. Kuruluş Yıldönümü

Öğretmen Okulları'nın 162. Kuruluş Yıldönümü
Öğretmen okullarının kuruluşunun 162. yıl dönümü törenlerle kutlandı. İlk olarak sabah saatlerinde Atatürk anıtına çelenk koyulması ile başlayan program, çeşitli etkinliklerle devam etti.

Öğretmen okullarının kuruluşunun 162. yıl dönümü törenlerle kutlandı. İlk olarak sabah saatlerinde Atatürk anıtına çelenk koyulması ile başlayan program, çeşitli etkinliklerle devam etti.
Milli Eğitim Müdürlüğü'nce Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen kutlama töreninde şehit öğretmenler anıldı. Törene Vali Yardımcısı Mehmet Önal, Uşak Milletvekili Osman Coşkunoğlu, Milli Eğitim Müdürü Recep Düzgün ve çok sayıda davetli katıldı. İl Milli Eğitim Müdürü Recep Düzgün'ün açılış konuşması ile başlayan tören Abdulkadir Kılavuz Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan şiir, türkü dinletisi ve şehit öğretmenlerin anlatıldığı oratoryo devam etti.
İl Milli Eğitim Müdürü Düzgün törendeki konuşmasında Anadolu Öğretmen Lisesi'nin tarihçesi hakkında bilgi verdi. Düzgün konuşmasını şöyle sürdürdü; “1839 yılında ilan edilen Tazminat Femanı ile başlayan, bugünkü çağdaş, modern eğitim ve öğretimin ilk modelini oluşturan Rüştiye Mekteplerinde başarılı öğretim yapılmasını için ortaya çıkan öğretmen ihtiyacının karşılanması gerekiyordu. Bu nedenle Sultan Abdulmecid tarafından yayınlanan ferman ile batılı anlamda eğitim vermek, öğretmen yetiştirmek amacıyla 16 Mart 1848'de İstanbul'da Darul Muallim adı ile ilk öğretmen okulu açıldı. 1870 yılında ilk e orta öğretim kız mekteplerine kadın öğretmen yetiştirmek amacıyla Darül Muallima adı ile kız öğretmen okulu açıldı. Öğrencilerine maaş bağlanan bu okullarda program tamamen çağın olanaklarına ve fen bilimlerini içine alan bir eğitim yapılıyordu. 1879 yılından itibaren İstanbul dışında da açılıp yaygınlaşmaya başladı. Bu okullar 1924 yılında Maalif vekaletine bağlanmış kız ve erkek öğretmen okulu adları adı altında isimleri değişmişti. Cumhuriyetin en önemli eğitim kurumlarından eğitim oluşmuştu. Osmanlı İmparatorluğu'nun temellerinin atıldığı bu okullarda Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal ve arkadaşlarının büyük çoğunluğu ile bu okullarda yetişen öğretmenleri ya öğrencileri daya öğretmenleri olmuşlardır. Böylece Cumhuriyetin ilanından sonra devam ettirilen eğitim alanında yapılan değişmeler, gelişmeler ve inkılapların öncüleri, yeni nesillerin yetişmesinde büyük bir hassasiyet gösteren başöğretmen Gazi Mustafa kemal Atatürk'ün çağdaş eğitimin yaygınlaşmasını sağlayan öğretmenler bu okullardan yetişmişlerdir. Öğretmen liseleri tarihimizin pek çok aşamasında oluğu gibi tarihteki devamlılığı gösteren önemli örneklerden biridir. Genç Türkiye Cumhuriyet tablolarının yetişmesini sağlayan bu öğretmenlerdir. Ülkemizin çağdaş medeniyetler seviyesine çıkartılmasında öğretmenlerin yaptığı ve yapacağı çalışmalar yadsınamaz. Çünkü geleceğimizin teminatı gençlerimizi yetiştiren öğretmen arkadaşlardır. Öğretmenlerimizin yetişmesinde Anadolu Öğretmen Liselerinin gerçekten büyüklüğü ve özverili çalışmaları tartışılmaz”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com