Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıldönümü

Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıldönümü
Afyonkarahisar Anadolu Öğretmen Lisesi'nde, Dar-ül Muallimin adıyla 1848 yılında kurulan öğretmen okullarının kuruluşu yıldönümü kutlandı.

Afyonkarahisar Anadolu Öğretmen Lisesi'nde, Dar-ül Muallimin adıyla 1848 yılında kurulan öğretmen okullarının kuruluşu yıldönümü kutlandı.
16 Mart 1848'de Dar'ül Muallimin kurulmasının 162. yıldönümü nedeniyle Anadolu Öğretmen Lisesi Spor Salonu'nda bir tören düzenlendi. Törenin açılış konuşmasını yapan Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Gökhan Veli Kişioğlu, milletlerin geleceklerini aydınlık şafaklara dönüştürmesinin eğitim ile yakından ilgili olduğunu belirterek, 'Eğitim ülkelerin kalkınma hamlesinin olmazsa olmazlarından biridir. Eğitimin temel unsuru da öğretmenlerdir. Öyleyse biz Türkiye'nin aydınlık günlerini yaratacak olan değerli öğrencilerimizin öğretmen olarak yetişmesi yolunda her türlü çabayı göstermek zorundayız” dedi. Kişioğlu, uygarlığın en önemli unsurunun eğitim olduğunu vurgulayarak, “Ülkelerin kalkınması eğitime verilen önem ile doğru orantılıdır. Kalkınmış ve geri kalmış ülkelere baktığınız zaman, en önemli farkın eğitim açığı olduğunu görüyoruz. Eğitim açığını kapatmanın yolu da iyi ve donanımlı öğretmen yetiştirmekten geçer' diye konuştu.
6 ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ
Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürü Hidayet Yıldırım ise eğitimin dünya milletleri ile yarış halinde olan Türkiye'nin başarılı olabilmesinin ön şartı olduğuna dikkat çekti. Yıldırım, 'Bir ülkenin en büyük gücü nitelikli insan gücüdür” dedi.Afyonkarahisar'da 5 Anadolu Öğretmen Lisesi olduğunu ifade eden Hidayet Yıldırım, '2010-2011 yılında faaliyet geçme onayı çıkmış olan Çay'ı da ilave edersek 6 Anadolu Öğretmen Lisesi, önümüzdeki eğitim-öğretim yılında eğitim verecek” diye konuştu.
FARKLI BİR RUH VE DİSİPLİN
Öğretmen okullarının farklı bir ruhu ve disiplini olduğunu anlatan Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürü Hidayet Yıldırım, 162 yıl önce kurulan öğretmen okullarının kurulduğu yıldan günümüze nesilde nesile aktarıldığını söyledi.
Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencilerinin sahnelediği halk oyunları gösterisi, şiir dinletisi, mini konser ile sona eren törene Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Gökhan Veli Kişioğlu, Milli Eğitim Müdürü Hidayet Yıldırım ile eğitim sendikaları temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com