Öğretmene sıkılan göz yaşartıcı gaza AİHM cezası

Öğretmene sıkılan göz yaşartıcı gaza AİHM cezası
AİHM, 2004 yılında bir NATO karşıtı gösteriye katılan öğretmen Ali Güneş’e polis tarafından çok yakın mesafeden gaz sıkılmasını ihlal sayarak Türkiye’yi 10 bin euro tutarında tazminat ödemeye mahkum etti.

İstanbul’da 2004 yılında düzenlenen NATO Zirvesi karşıtı bir gösteriye katılan öğretmen Ali Güneş’e polis tarafından çok yakın mesafeden göz yaşartıcı gaz sıkılması, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesince (AİHM) ihlal sayıldı. Mahkeme, Türkiye’nin, tazminat olarak Güneş’e 10 bin euro ödemesine hükmetti.

AİHM, davaya ilişkin kararında 2004 yılında polis tarafından yüzüne göz yaşartıcı gaz sıkılması olayının, Türk medyasınca yaygın bir biçimde yansıdığına dikkat çekerken ,”Polis’in, barışçıl bir gösteride göz yaşartıcı gaz kullanmaması gerektiği”nin altını çizdi.
Kötü muamele ve işkenceyi yasaklayan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 3’üncü maddesinin ihlal edildiğini bildiren Mahkeme, Türkiye’yi, Ali Güneş’e manevi tazminat olarak 10 bin euro, mahkeme masrafları olarak da bin 500 euro ödemeye mahkum etti. ( EAK )

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com