Öğretmenler ayaklandı!

Öğretmenler ayaklandı!
Geçtiğimiz günlerde görevini Nimet Çubukçu'ya devreden Milli Eğitim Eski Bakanı Hüseyin Çelik'in gider ayak ülke genelinde yaptığı binin üzerine okul-kurum müdür, müdür yardımcısı ve şube müdürü atamalarına eğitim camiasında gerginliğe yol açtı.

Kütahya'da bu kapsamda şimdiye kadar tespit edilebilen 16 atamanın yapıldığına dikkat çekilirken, bakan talimatıyla yapılan yeni yöneticilerin tamamının Eğitim Bir Sen'e kayıtlı olduğuna dikkat çekiliyor.
 Bu atamaların Yeni Bakan Nimet Çubukçu'ya hakaret olarak da algılandığı ifade edilirken, Eski Bakan Hüseyin Çelik'in, kamuoyunda '76.Madde Ataması' diye bilinen, bakan onaylı atamayla, kendine yakın sendikaya üye kişileri atamasının eğitim camiasında gerginliğe yol açtığı vurgulanıyor.

KARABEKİR: 'BU ATAMALAR YENİ BAKANA DA AYIPTIR!'
Aylardır Milli Eğitim Bakanlığı ve Eski Bakan Çelik'in bizzat gerçekleştirdiği usulsüz atamaların iptal edilmesi ve bu usulsüz atamalar sebebi ile mağdur edilen eğitim çalışanlarının haklarını alabilmeleri için uğraştıklarını dile getiren  Kütahya Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Mehmet Karabekir, bu taraflı tutumdan vazgeçilmesi gerektiğini söylüyor.
Karabekir yaptığı yazılı açıklamada, '76. Maddeye dayandırarak Bakan Onaylı yapılan bu atamalar, eğitim çalışanlarının tamamına yapılan bir hakarettir. Eğitim çalışanları bu atamalara karşı sessiz kalmamalı, hukuksuzluğa geçit vermeyecek davranışı göstermelidir.
Yapılan atamaların iptal edilmesi halinde, bundan sonra kimse keyfi atama yapamayacaktır. Kariyer ve liyakate göre atama yapıldığında okul ve kurumlarda huzur olacak, çalışanlar birbirine farklı bakmayacak, kutuplaşma, kamplaşma olmayacak, eğitimde başarı konuşulacaktır. Biliyoruz ki eğitim çalışanlarının istediği de budur. İşte şimdi bunun zamanı. Yapılan atamalara 'dur' diyelim. 76. Madde denilerek bakan oluruyla nereye atama yapılıyorsa bu yerlere dilekçe ile başvuruda bulunalım. Şartı tutan, puanına güvenen eğitim çalışanları, bu görevi yerine getirecektir. Dilekçeniz idare tarafından kabul görmediğinde hak aramayı yargıda sürdürerek, atamayı yapanlara cevap verelim' dedi.

İŞTE YENİ YÖNETİCİ ATANAN OKULLAR
Kütahya'da yöneticileri değiştirilen okullar şunlar; Çinikent Uygulamalı lköğretim Okulu,  Abdurrahman Paşa Ilköğretim Okulu, , Anadolu Öğretmen Lisesi, Kılıçarslan Lisesi, Halk Eğitim, Fatih İlköğretim Okulu, Fatih Anadolu Lisesi, Kütahya Lisesi, Öğretmen Evi Müdürlüğü, Fuat Paşa İlköğretim Okulu, Çıraklık Eğitim Okulu, Tavşanlı Anadolu Öğretmen Lisesi, Anadolu Ticaret Meslek Lisesi, Tavşanlı Öğretmenevi, Simav Anadolu Öğretmen Lisesi.

DANIŞTAY SON 2 YILDA 4 KEZ YÖNETMELİĞİ İPTAL ETTİ
Son 2 yılda çıkartılan “Yönetici Atama Yönetmeliği”nin objektif kriterler içermediği, ehliyet, liyakat ve kariyerin dikkate alınmaması gerekçesiyle 4 defa Danıştay tarafından AKP hükümetince çıkartılan yönetmeliğin iptal edildiği vurgulanıyor. Yine Milli Eğitim camiasınca, Danıştay kararlarında gerekçe olarak gösterilen sebeplerle örtüşen atamaların başka maddelere dayandırılmak suretiyle yine yapıldığına dikkat çekiliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com