Öğretmenler de kıyafet serbestisi istiyor

Öğretmenler de kıyafet serbestisi istiyor
Memur-Sen Konfederasyonu'na bağlı Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Eskişehir Şube Başkanı İsmail Altınkaynak, öğretmenlere de kıyafet serbestisi getirilmesini isteyerek, 2 Ocak'ta sivil itaatsizlik göstererek okula serbest kıyafetle gidecekl

Altınkaynak, Şube Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, 2013-2014 eğitim öğretim yılında uygulamaya geçilecek olan öğrencilere kılık kıyafet serbestisinin ardından öğretmenler içinde kılık kıyafetin serbest olmasını istedi.

''Yeni yıl, yeni başlangıç olsun, kamu da kılık kıyafet dayatması son bulsun'' sloganıyla, yeni yılın ilk mesai gününde, eylem yapacaklarını kaydeden Altınkaynak, ''Eylemde, ense traşı, saç, sakal, bıyık, tırnak uzunluğu gibi anlamsızlıklar içeren, kot ve benzeri pantolonu yasaklayan, baş örtüsü takanlara başı açık olmayı şart koşan, antidemokratik dayatmaları içeren 1982 model, darbe ürünü yönetmeliğin bir an önce değiştirilmesi konusunda kararlılığımızı ortaya koyacağız'' diye konuştu.

''Öğretmen adayları başörtülü olarak derse girebilecek''

Talepleri üzerine Milli Eğitim Bakanlığı'nın, öğretmenlerle hakkındaki yönergesinin disiplin kuralları ile ilgili 15. maddesinde değişiklik yaptığını hatırlatan Altınkaynak, şöyle devam etti:

''Yönerge, 'öğretmen adayları, uygulama yaptıkları okullarda devam, devamsızlık, günlük ders programları günlük ders programları ile öğretim müfredatının uygulanması konularında öğretmenlerin tabi oldukları kurallara uymakla yükümlüdürler. Adaylara, disiplin ve diğer konularda yüksek öğretim kurumları mevzuatı uygulanır' şeklinde değiştirildi. Bundan sonra öğretmen adayları YÖK mevzuatı çerçevesinde disiplin hükümlerine tabii olacak ve başörtülü olarak derslere girmeleri engellenemeyecektir. Hiçbir kamu çalışanı kılık ve kıyafeti sebebiyle çalışma hakkından hiçbir suretle mahrum edilmemelidir. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin kılık kıyafetine dair yönetmeliği çağ dışı buluyoruz. Kalıplara sokulmuş öğretmenden özgür bireyler yetiştirmesini isteme çelişkisinden kurtulmak istiyoruz. Çalışanların giydiği kılık kıyafeti değil, yaptığı işi,yetiştirdiği insanları konuşmak istiyoruz. Bu nedenle yılın ilk mesai günü olan 2 Ocak'ta sivil itaatsizlik göstererek kravatları çıkarıyor, iş yerlerimize serbest kıyafetle gidiyoruz.'' (VİK)


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com