"Öğretmenler huzursuz"

"Öğretmenler huzursuz"
Demokratik Sol Parti (DSP) Kütahya Kadın Kolları Başkanı İclal Nimsi öğretmenler günü nedeniyle yaptığı açıklamda, öğretmenlerin Türkiye'de zor şartlarda çalıştıklarını belirterek, Türkiye'de atanmayı bekleyen çok sayıda öğretenin olduğunu da

Demokratik Sol Parti (DSP) Kütahya Kadın Kolları Başkanı İclal Nimsi öğretmenler günü nedeniyle yaptığı açıklamda, öğretmenlerin Türkiye'de zor şartlarda çalıştıklarını belirterek, Türkiye'de atanmayı bekleyen çok sayıda öğretenin olduğunu da kaydetti.
Türkiye'de öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının sorunlarla boğuştuğunu belirten Nimsi, konuşmasında şunları kaydetti:
'Hiçbir zaman unutulmamalıdır ki, öğretmenlik bir sanat işidir. Sanatçı sıkıntı çekerse, ondan yaratıcılık beklenemez. Bu durumda, Türkiye'de öğretmenlik, fedakârca yapılan bir meslektir. Ne yazık ki, günümüzde, öğretmenlerimize verilen değer, yürekler acısıdır. Maddi yönden yıkım içinde olan öğretmen manen de yıpratılmaktadır. Toplum yapımıza uymayan, alt yapısı hazırlanmadan uygulamaya geçilen programlarla, öğretmenin öğrenciler üzerindeki yetkisi azaltılmakta, hatta ortadan kalkmakta, öğrenci sorumsuz ve başıboş yetişmektedir.
Öğrenciyi tembelliğe alıştıran, çalışmayı, okumayı unutturan eğitim programlarıyla, Türkiye'nin geleceği tehlikeye atılmaktadır. Çünkü 'İşleyen demir paslanmaz' atasözünü düşünürsek, hiçbir şey için zorlanmayan beyinler, zamanla düşünme yetisini de yitirir. Düşünemeyenlerin elinden, sahip oldukları şeyleri almak çok kolaydır.'
Demokratik Sol Parti Kütahya Kadın Kolları Başkanı İclal Nimsi:'Öğretmenlere vereceğimiz değerle eğitim kalitesini yükseltmiş oluruz. Çünkü maddi ve manevi yönden sıkıntı çekmeyen öğretmen görevini en iyi şekilde yapmak için uğraşacaktır. Eğitimin kalitesini yükseltmenin en iyi yollarından biri budur. Atatürk'ün de söylediği gibi,'Eğitimdir ki.bir milleti ya hür, bağımsız şanlı,yüce bir toplum halinde yaşatır, ya da bir milleti esarete ve sefalete terk eder.' Günümüzde, pek çok şehirde açılmış olan üniversitelerde her dalda öğretmen yetiştirilmekte, ancak çoğunun ataması yapılmamakta, böylece öğretmenler cezalandırılmaktadır. 8 yıldır iktidarda olan AKP hükümeti bu konuda hiçbir çalışma yapmamış, işsiz üniversiteliler ordusunu yaratmıştır.
Atanamayan öğretmenlerin geleceğini garanti altına alacak hiçbir düzenleme de yapmamıştır. Hatta öğretmen olup da atanamayanların hamallık yaparken ölmelerine bile göz yummuştur. 8 yıldır kapalı olan kadrolar, seçim dönemine girince, ne hikmetse birdenbire açılmıştır açıklamasın da bulundu' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com