Öğretmenler MEB'e dava açtı

Öğretmenler MEB'e dava açtı
Boşa çıkarılıp, tamamen işlevsiz hale getirilen öğretmenler geri dönmek istiyoruz diyerek MEB'e dava açtı.

Öğretmenler için Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'ne bağlı, sınavlara soru hazırlama, ders kitaplarını inceleme ve eğitim içerikli yayınlar üretme gibi görevler yapan bir birim mevcut. İşte bu birimde görev yapan ve konusunda uzmanlaşan  yüzlerce öğretmen  ya okullarına gönderildi ya da hiçbir iş verilmeden boşa çıkarıldı. Öğretmenler de eski görevlerine dönmek için Milli Eğitim Bakanlığı'na dava açarak bakanlığın işleminin iptalini istedi.

Ömer Dinçer ’in bakanlığı döneminde MEB Teşkilat Kanunu, yenilenmiş, 2012’nin başından itibaren de yaklaşık 300 bürokrat, hiçbir görev verilmeden Beşevler’deki MEB Kampüsü’ne gönderilmişti. Bu bürokratlara bir süre sonra şube müdürleri de eklenmiş ve sayı giderek artmıştı. Ancak bu uygulama büyük bir mali yük getirdi. Uygulamalar nedeniyle neredeyse ‘bankamatik bürokrat’a dönüşen tecrübeli isimlere aylık toplam 2 milyon lira ödendiği belirlendi.  

Hal böyle olunca öğretmenlerden büyük kısmı, ‘soru hazırlama’, ‘eğitim içerikli yayınlar üretme’ ve ‘diğer birimlere yayınlar hazırlama’ görevlerini de bırakmak zorunda kaldı. Öğretmenler daha sonra da ‘Hayat Boyu’nun başka bir birimi olan Yaygın Eğitim Enstitüsü’ne kaydırıldı. Böylelikle tamamen işlevsiz hale getirilerek, üst ve orta düzey yöneticiler gibi boşta kaldı.

"GERİ DÖNMEK İSTİYORUZ"

Öğretmenler ‘oradan oraya’ gönderilmelerinin ve son olarak işlevsiz hale getirilmelerinin hukuksuz olduğu gerekçesiyle yargıya başvurdu. Ankara 14. İdare Mahkemesi’ne açılan davada, bakanlığın ‘Norm Kadro ile Atama ve Yer Değiştirme Yönetmelikleri’ne aykırı hareket ettiği, görevlerine son verilen öğretmenlerin birim amirlerinin ‘keyfine göre’ belirlendiği savunuldu. Hem hizmetin aksatıldığı hem de kişilerin maddi olarak da mağdur edildiği belirtilen dilekçede, bakanlığın işleminin yürütmesinin durdurulması ve iptal edilmesi talep edildi. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com