Öğretmenler Öğretmene yapılan şiddeti protesto etmek için ilk derse girmediler

Öğretmenler Öğretmene yapılan şiddeti protesto etmek için ilk derse girmediler
Eskişehir'de öğretmenlere yapılan şiddeti protesto eden öğretmenler ilk derslere girmediler.

Eskişehir'de öğretmenlere yapılan şiddeti protesto eden öğretmenler ilk derslere girmediler.
Eskişehir Eğitim - Bir - Sen Şube Başkanı İsmail Altınkaynak, eğitimcilere sahip çıkan bir bakan göremediklerini söyledi.
Sabah saatlerinde Eskişehir'de ilk derse girmeyen öğretmenler basın açıklaması yaptılar. Basın açıklamasına Türk Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Şükrü Erkoca, Eğitim İş Başkanı Ebru Sungar öğretmenler ve veliler katıldı.
Eğitim - Bir - Sen Eskişehir Şube Başkanı İsmail Altınkaynak, "Bazen ekonomik, bazen de sosyal sorunlara dikkat çektik. Fakat bugün burada son derece önemli bir sorunu gündeme taşımak, genelde eğitim çalışanlarını özelde öğretmenleri değersizleştiren, hedef tahtasına oturtan uygulamalara dur demek, meslektaşlarımızın hayatına kasteden saldırıları kınamak ve protesto etmek için toplandık. Üzülerek ifade etmeliyiz ki, şiddet toplumsal bir sorun haline gelmiştir. Her tarafı cennet olan ülkede neredeyse cinnet toplumuna doğru yol alıyoruz. Aklını ve duygularını yönetemeyenler şiddeti seçiyor, gerekli tepki verilmediği, failler bedelini ödemediği için şiddet sıradan bir olaymış gibi toplum tarafından kanıksanıyor, masum bir hak arama yöntemi gibi yaygınlaşıyor. Halbuki şiddetin masumu değil, mağduru vardır. Mağdur bazen doktor, bazen öğretmen, bazen kadın, bazen de çocuktur" dedi.
Geçen günlerde bir doktorun hasta yakını tarafından kalbinden bıçaklandığını ve ne yazık ki hayatını kaybettiğini hatırlatan Altınkaynak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hayatını kaybeden doktor kadar, geride bıraktıkları da mağdur olmuşlardır. Toplumsal sorun haline gelen konularda mutlaka toplumsal tavırlar ve ortak çözümler olmalıdır. Tavır bazen meslektaşlarından, bazen sivil toplum örgütlerinden, halktan, bazen de yetkililerden gelmelidir. Bu açıdan bakıldığında, doktor cinayeti ile ilgili Sağlık Bakanı’nın duruşunu takdirle karşıladığımızı ifade etmek isteriz. ‘Sağlık çalışanlarına yapılmış saldırıyı kendime yapılmış sayarım’ diye maiyetindekileri önemseyen ve yalnız bırakmayan, duygudaşlık örneği sergileyen bir bakanı ne yazık ki öğretmenler olarak biz göremedik."
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in söylemlerinin, eğitimcilerle arasının daha da açılmasına neden olduğunu ifade eden Altınkaynak, "İnsanın bunun için özel gayret sarf etmesi gerekir ya da uygulamalarının, izlediği politikaların özenle seçilmiş olması gerekir. Tıpkı Milli Eğitim Bakanlığı’nda hayata geçirilen ‘Alo 147’ hattı gibi. Tıpkı bütçesiz okulları mecbur olmadıkları halde ayakta tutmak için özveri ile çırpınan okul yöneticilerini ‘Bağış Genelgesi’ ile töhmet altında bırakmak ve tamamına soruşturma açıp kamuoyu önünde itibarsızlaştırmak, disiplin cezalarıyla küstürmek gibi. Ve yine tıpkı, hiçbir öğretmen 3 ay tatil yapmadığı halde, işin iç yüzünü bilmeyen sokaktaki insanın kurduğu cümleyi birinci ağızdan kurmak gibi. Bütün bu yaşananlar, öğretmenlerin saygınlığını zedeleyen ve öğretmenlik mesleğini sıradanlaştıran uygulamalardır. Buradan bütün yetkilileri uyarıyoruz. Toplumda öğretmenin itibarı aşınırsa, herkesin itibarı aşınır. Öğretmene saygısızlık olursa, anneye de, babaya da saygısızlık olur. Öğretmenin felaketinden topluma asla saadet çıkmaz. Başta Milli Eğitim Bakanı olmak üzere bu konuda herkesi duyarlı davranmaya davet ediyoruz" şeklinde konuştu.
Altınkaynak, Milli Eğitim Bakanı sustuğu için kendilerinin konuşmak üzere toplandıklarını vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı: "Bugün, haftanın ilk günü bütün okullarda törenlerden sonra ilk derse girmiyoruz. Susması gereken yerde konuşan ama konuşması gereken yerde susanları uyarıyoruz. Öğretmenler olarak meslektaşlarımıza uygulanan şiddeti kınıyor ve Eğitim-Bir-Sen olarak bütün kamuoyunu duyarlı davranmaya davet ediyoruz."(ERK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com