Öğretmenlerin yüzde 71'i borçlu

Öğretmenlerin yüzde 71'i borçlu
Eğitim-İş’in yaptığı ankete göre öğretmenlerin yüzde 71’inin borçlu olduğu ortaya çıktı.

Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir, öğretmenlerin yüzde 71’inin kredi kartı borcu olduğunu, yüzde 68.67’sinin bankalara borçlu olduğu belirtti.

Veli Demir, Eğitim-İş’in yaptığı “Öğretmenlerin Ekonomik Durumlarına İlişkin Öğretmen Görüşleri Anketi”nin sonuçlarını açıkladı.
 
Araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 25.9’unun sendika üyesi olmadığı, yüzde 74.10’unun ise sendika üyesi olduğunu bildiren Demir, öğretmenlerin yüzde 32.68’inin şahıslara, yüzde 68.67’sinin bankalara borçlu olduğu, yüzde 71’ininse kredi kartı borcu bulunduğunu dile getirdi.
 
“SON ON YILDA ÖĞRETMENLİK MESLEĞİNİN İTİBARI AZALDI”
 
Araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 75’inin “Ekonomik birikim yapabiliyorum” ifadesine hayır yanıtını verdiklerini vurgulayan Demir, sonuçları şöyle sıraladı:

“-Araştırmaya katılan öğretmenler ‘Ailemin beslenme ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabiliyorum’ ifadesine yüzde 63.61oranında evet, yüzde 36.39 oranında ise hayır cevabını vermişlerdir.
 
-Araştırmaya katılan öğretmenler ‘Ailemin giyinme ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabiliyorum’ ifadesine yüzde 57.94 oranında evet, yüzde 42.06 oranında ise hayır cevabını vermişlerdir.
 
-Araştırmaya katılan öğretmenler ‘Kirada oturuyorum’ ifadesine yüzde 34.03 oranında evet, yüzde 65.97 oranında ise hayır cevabını vermişlerdir.
 
-Araştırmaya katılan öğretmenler ‘Günlük gazeteleri ve mesleki yayınları takip edebiliyorum’ ifadesine yüzde 54.28 oranında evet, yüzde 45.92 oranında ise hayır cevabını vermişlerdir.
 
-Araştırmaya katılan öğretmenler ‘Son on yılda öğretmenlik mesleğinin itibarı azalmıştır’ ifadesine yüzde 94.93 oranında evet, yüzde 5.07 oranında ise hayır cevabını vermişlerdir.
 
-Araştırmaya katılan öğretmenler ‘MEB’in uyguladığı politikalar tarafımı mutsuz etmekte, mesleğimden soğutmaktadır’ ifadesine yüzde 89.25 oranında evet, yüzde 10.75 oranında ise hayır cevabını vermişlerdir.”
 
Öğretmenlerin maaşlarının en az yoksulluk sınırı olan 3 bin 500 TL ve ek ders ücretlerinin en az 15 TL olması gerektiğini savunan Demir, “Öğretmenlerin ulaşımları ücretsiz sağlanmalıdır. Öğretmenlere kira yardımı yapılmalıdır. Öğle yemekleri ücretsiz olarak karşılanmalıdır. Öğretmenlere ücretsiz internet ve bilgisayar imkanı sunulmalıdır, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde bir maaş ikramiye verilmelidir” dedi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com