"Öğretmenlik ayaklar altına alındı"

"Öğretmenlik ayaklar altına alındı"
Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in öğretmenlerin maaşlarının kamudaki en düşük maaş seviyesine gerilemesine göz yumduğuna dikkat çekti.
İsmail Koncuk, yaptığı açıklamada, Bakan Dinçer'in, Karaman Anadolu İmam Hatip Lisesi ziyareti sırasında yaptığı konuşmayı hatırlatarak Dinçer'in, "Öğretmenleri bugüne kadar incitecek bir laf etmediğini" ifade ettiğini belirtti.

Dinçer'in konuşmalarında "öğretmenlerin mesleklerini geliştirmeye yönelik projeleri dile getirdiğini" anımsatan Koncuk, Dinçer'in sendikaların bunları ifade etmediğinden bahsettiğini anlattı.
 
Bakan Dinçer'in göreve geldiği günden bu güne öğretmenleri inciten sözlerini, icraatlarını hatırlatan Koncuk, Bakan Dinçer'in Teşkilat Kanununu değiştirerek, özür grubu tayinlerini yılda bir defaya düşürerek öğretmenlerin mağduriyet yaşamasına sebep olduğunu ifade etti.

Koncuk, Dinçer'in öğretmenlere verdiği sözleri yerine getirmediğine dikkat çekerken, sağlık ve öğrenim özrü nedeniyle tayin isteyen öğretmenlerin görmezden gelindiğinin altını çizdi.
 
Okullara ödenek verilmediğinin bağış almak zorunda kalan okul müdürlerine soruşturma açıldığına işaret eden Koncuk, 3 bin okul müdürüne soruşturma açıldığını belirterek bunun utulmayacağını kaydetti.

Öğretmenlerin ek ödemelerinde hiçbir artış olmadığını söyleyen Koncuk, Bakan Dinçer'in öğretmenlerin maaşlarının kamudaki en düşük maaş seviyesine gerilemesine göz yumduğuna dikkat çekerek, "Bakan Dinçer döneminde öğretmenlerin itibarlarının yerle bir edildiğini, öğretmenlerin değersizleştirildiğini, öğretmenlik mesleğinin ayaklar altına alındığını" söyledi.
 
Genel Başkan Koncuk, Bakan Dinçer'in öğretmenler üç ay tatil yapamayacak dediğini hatırlatarak, öğretmenleri fazla tatil yapan kişiler olarak gösterdiğini belirtti.

Koncuk, Bakan Ömer Dinçer'in, öz eleştiri yapması, öğretmenlerine ve eğitim çalışanlarına yönelik olumsuz tavırlarını düzeltmesi gerektiğini savunurken, Dinçer'e, eğitim çalışanları sahiplenmesi, eğitimcilerin sorunlarına kendi sorunu gibi yaklaşması çağrısında bulundu.

Koncuk ayrıca, Bakan Dinçer'in sendikalları düşman gibi görmekten vazgeçmesini ve sendikalara kulak vermesini gerektiğini de vurguladı. (SNK)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com