"Öğretmenlik Gönül İşi"

"Öğretmenlik Gönül İşi"
Kütahya Şehitler İlköğretim Okulunda sınıf öğretmenliği yapan 13 yıllık öğretmen İbrahim Aybek, Akis Gazetesi'ne 24 Kasım Öğretmeler Günü nedeniyle verdiği özel röportajda zengin bir ailenin çocuğu olmasına rağmen neden öğretmenlik mesleğini tercih ettiğ

Kütahya Şehitler İlköğretim Okulunda sınıf öğretmenliği yapan 13 yıllık öğretmen İbrahim Aybek, Akis Gazetesi'ne 24 Kasım Öğretmeler Günü nedeniyle verdiği özel röportajda zengin bir ailenin çocuğu olmasına rağmen neden öğretmenlik mesleğini tercih ettiğini anlatırken öğretmenliğin kutsallığına da dikkat çekiyor.
--İLK ATAMA KÜTAHYA MERKEZ İSHANİYE İLKÖĞRETİM OKULU-
İbrahim Aybek, Akis Gazetesi muhabirine 1973'te Mersin merkezde doğduktan sonra sırasıyla 1979'da Osmaniye İlköğretim Okulunu, 1984'de 19 Mayıs Ortaokulunu, 1987'de Mersin Ticaret Meslek Lisesini Mersin'de bitirdikten sonra 1993'te Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesini bitirdiğini öğretmelik mesleği ile ilgili bütün evrakları Milli Eğitim Bakanlığına verdikten kısa bir süre sonra 1998 yılında Kütahya Merkez İshaniye İlköğretim Okulunda öğretmenlik meleğine başladığını belirtiyor.
-ÖĞRETMENLERİMİZE SAYGIDAN ASKER GİBİ SELAM VERİYORDUK-
İlkokul zamanlarında siyah önlük giyiyorduk, öğretmenlerimiz sınıfa girer girmez ayağa kalkar asker gibi öğretmenlerimize selam veriyorduk, öğretmenlerimize karşı sonsuz bir saygı besliyorduk, öğretmelerimiz o zamanlar 'eğitim ve öğretim için araç gereçler yetersiz olduğu için' kendi çabalarıyla bize eğitim araç ve gereçlerini temin ediyorlardı diyen Aybek;' Günümüz öğrencileri eskiye oranla özellikle teknolojik anlamda çok daha şanslılar istedikleri her bilgi kendi hizmetlerine sunuluyor' şeklinde 1979 ile 2010 ylındaki eğitim ve öğretim olanaklarını karşılştırırken şimdiyi anlatırken gözleri parlıyordu.
-ÖĞRETMENLİK AŞKI BABA MESLEĞİNİ GEÇTİ-
Şimdi öğretmen adayaları gibi KPSS'ye girmediğini ve bu sınav ile ilgili çok bilgi sahibi olmadığını belirten Aybek, şimdiki öğretmen adaylarının eskiye oranla çok zor şartlarda bu mesleğe sahip olabildiklerini ancak; öğretmelik mesleğinin maddi olanaklara değil gönüle bağlı bir meslek olduğunu ifade ederek;' Öğretmenlik ile para yan yana durmaz çünkü öğretmeliğin karşılığı hiç bir zaman maddiyatla ölçülemez. Ben esnaf ve varlıklı bir ailenin çocuğuyum ben öğretmenlik yerine babamın işini yapmış olsaydım şu an öğretmenlik mesleğinden aldığımın çok çok üstünde bir gelir elde etmiş olurdum ki şu an bile bize ait olan ticarethaneyi kendim öğretmenlik yaptığım için bu ticarethaneyi kiraya vermek zorunda kaldım ben öğretmenlik yerine bu ticarethaneyi işletsem öğretmenlik maaşının beş katı bir maaş alabilirim ama bana dünyaları verseler dahi ben öğretmenliği bırakıp gidemem çünkü bu meslek ile para yan yana duramaz kimse de durduramaz' şeklinde açıklamalarda bulunarak öğretmenlik mesleğine aşık olduğunu söylüyor.
-İLKOKUL ÖĞRETMENİM SINIF ÖĞRETMENİ OLMAMI SAĞLADI-
İlkokuldan itibaren en büyük hayalinin öğretmelik olduğunu belirten öğretmen İbrahim Aybek, öğretmeliği kendisine sevdiren ve öğretmelik aşkını kendisine aşılayan Mehmet Ali Bayır adlı sınıf öğretmenini hiç unutmadığını ve onun vermiş olduğu istek ve şevkele öğretmen olabilmek için çalıştığını ifade ederek'Biz Mersin'de varlıklı ve köklü bir aileyiz. Benim babam beni Mersin Ticaret Lisesi'ne muhasebeci olmam için kaydımı yaptırdı ki ekmek fırnımızın başına geçip para işlerine bakabileyim. Ama benim içimde ilkokul öğretmenim bana aşıladığı öğretmen olma isteği hep vardı ve onun için esnaflık mesleğini hiç düşünmedim. Şimdi bile öğretmeliği bırakıp ailemin işinin başına geçsem aylık gelirim 5-10 bin TL'yi geçer ama ben 1500 TL'ye öğretmenlik yapıyorum çünkü öğretmenlikten aldığım hazzı ve tadı hiç bir şeyle ifade edemiyorum ' şeklinde öğretmelik mesleğini ne kadar sevdiğini dile getiryor.
-KPSS, ÖĞRETMEN ADAYLARININ PSİKOLOJİSİNİ BOZUYOR-
Öğretmelik ile ilgili bütün şartları yerine getirdikleri halde Türkiye'de 374 bin öğretmenin hala atama beklediğini kendisine söyleyen Akis Gazetesi Muhabirine şaşkınlıkla bakan öğretmen Aybek;' Bizim zamanımızda KPSS diye bir sınav ve böyle bir kaygımız yoktu. Biz öğretmelik için gereken bütün şarları yerine getirdikten sonra evraklarımızı Milli eğitim Bakanlığı'na veriyorduk ve kısa bir süre içinde atanmamız çıkıyordu ama şimdi KPSS diye bir sınav var bu sınava çok sayıda öğretmen adayı giriyor ancak atanamıyor bu durum öğretmler açısından çok acı bir durum bu olumsuzluğun muhakak çözülmesi gerekiyor' şeklinde KPSS'nin öğretmen adaylarının önünde bir engel olduğunu dile getiriyor.
-KÜTAHYA'YA TÜRKİYE GENELİNDE BAŞARI GETİRDİ-
Kütahya Şehitler İlköğretim Okulunda 40 kişilik 4. sınıf öğrencilerini okutan İbrahim Aybek, TUDEM yayınlarının 2010 yılının Ocak ve Mayıs aylarında yaptığı Türkiye geneli ilköğretim 3'üncü sınıflar arasındaki sınav sonucunda bütün soruları doğru cevaplayan öğrencisi Seray Temür'un kendisini gururlandırdığını ve Kütahya'nın adını Türkiye'ye duyurduğunu dile getirerek;' Öğrencilerimin başarısı beni çok mutlu ediyor onların başarılı olması için hepsi ile tek tek ilgileniyorum' şeklinde öğrencisnin Türkiye genelinde elde etmiş olduğu başarıyı da Akis Gazetesi ile paylaşıyor.
2010 Mayıs ayında yapılan sınava Türkiye genelinde 22 bin kişinin girdiği belirten Aybek, öğrencisi Seray Temür'un sorulan 60 sorunun tamamını da doğru cevaplayarak 22 bin kişi arasında birinci geldiğini açıklarken gözleri parlıyordu. Çünkü öğrencisinde kendisini gördüğünü belirten Aybek;' Seray benim gurur kayanğım oldu. Türkiye genelinde hem Kütahya'yı hemde okulunu yaşı çok küçük olmasına rağmen kendi alanında çok iyi temsil etti''dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com