Öğretmenlik Mesleğine Neler Oluyor?..

Öğretmenlik Mesleğine Neler Oluyor?..
Okulların açılması ile birlikte ve KPSS'de meydana gelen kopya skandalı nedeniyle atanması gereken 30 bin öğretmenin atanamadığını, atanamayan kadrolu öğretmenler yerine öğretmen açığının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ücretli öğretmenlerle kapatılma

Okulların açılması ile birlikte ve KPSS'de meydana gelen kopya skandalı nedeniyle atanması gereken 30 bin öğretmenin atanamadığını, atanamayan kadrolu öğretmenler yerine öğretmen açığının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ücretli öğretmenlerle kapatılmaya çalışıldığını anımsatan Türk Eğitim-Sen Kütahya Şube Başkanı Mehmet Karabekir, Kütahya'daki öğretmen açığının da çok sayıda ücretli öğretmenlerle giderildiğini söyledi. Karabekir, ayrıca öğretmenliğin; kadrolu, sözleşmeli ve ücretli olarak sınıflandırırılmasının son derece yanlış olduğunu da belirtti.

Ücretli öğretmenin MEB'e bağlı okullarda girdiği ders saati üzerinden ücret alarak çalışan öğretmen olduğunu belirten Karabekir, öğretmenlik mesleğinin yerel yönetimlere kaydırılmasının bir basamağı olan ücretli öğretmelerin; kadrolu ve sözleşmeli öğretmen atamalarından sonra atanamayan öğretmenlerin il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine başvuru yaparak valilik ve kaymakamlık onayının alınması ile ancak açık kontenjan varsa görevlendirilen kişiler olduğunu açıkladı.
İş garantisi açısından öğretmenlik mesleği içerisinde en alt kademede yer alan ücretli öğretmlerin her an kadrolu öğretmenin geleceği korkusu ile okullarda ders verdiğini dile getiren Karabekir:' Ücretli öğretmen her an işten atılacak bir elemana kendini benzetir çünkü kadrolu veya sözleşmeli bir öğretmenin kendisinin yerine atanması ile birlikte ücretli öğretmenin işine hemen son verilir. Bu durmunda ücretli öğretmen kendini derslerine tam veremediği için öğrencilere faydalı olamıyor. Bu durum öğrenciler üzerinde olumsuz etkilere sebep olabiliyor' dedi..
Türkiye'de 70 bine yakın sözleşmeli öğretmenin görev yaptığını vurgulayan Karabekir, Kütahya'da da tam sayıyı bilmediğini ancak Kütahya ve ilçelerinde çok sayıda ücretli öğretmenin görev yaptığını söyledi.
Ücretli öğretmnelerin kadrolu ve sözleşmeli öğretmnlere aynı özelliklere sahip olduğunu, sadece KPSS'de farklı puanlar aldıkları için bazı öğretmenleri atanabildiğini bazılarının ise atanmadığını vurgulayan Karabekir, atanamayan bazı ücretli öğretmenlerin intihar ettiklerini savundu.
Ücretli öğretmenlerin bunalıma girmemeleri ve intihar etmemeleri için Hükümetin acil çözüm bulması gerektiğini belirten Karabekir, konuşmasını şöyle sürdürdü:
'Ücretli öğretmenlerin bazıları atamaları yapılamadığı için yaşadığı bunalımla intihar ederek yaşamına son veriyor. Esnek çalışma cenderesi içinde çok düşük ücretlerle çalışmak zorunda bırakılan ücretli öğretmenler ücretli işçilerdir adeta! Büyük bir çoğunluğu ailelerinin yanında yaşayarak kazandığı parayı KPSS kursları yada üniversitede aldıkları kredi borçlarının ödemesini yapabilmek için kullanıyor. Binlerce öğretmen yaşamlarını erteleyerek anı yaşayarak mesleğini yapmaya çalışıyor. Evlilik, çocuk, kendi yaşamını kurabilme gibi isteklerini yıllarca erteleyerek en insani ihtiyaçlarını dahi karşılayamıyor. Bir sosyal güvenceye sahip olabilmesi; 90 gün çalışma zorunlululuğu nedeniyle, gerek keyfi işten çıkarmalarla, gerekse yerine atanan sözleşmeli öğretmenin gelmesiyle hayal oluyor. Bunun yanında iş güvencesi okul idaresinin keyfiyetine bırakılan öğretmen işsiz kalma kaygısı ile derse girmekten başka sorumluluğu olmamasına rağmen nöbet tutmak, sınıf öğretmenliği yapmak, kol/kulüp çalışmalarına ve toplantılara katılmak, idari işlerde kullanılmak gibi zorunluluklarla karşı karşıya bırakılıyor. Ücretli öğretmenler diğer statüdeki öğretmenlerle aynı işi yapıyor olmasına rağmen öğretmen kartı alamıyor, bu nedenle toplu taşıma ücreti dahil hiçbir indirimden yaralanamıyor.' şeklinde ücretli öğretmenlerin yaşadığı sorunlarına dikkat çektti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com