Öğretmenlik oku güvenlikçi ol

Öğretmenlik oku güvenlikçi ol
Ataması yapılmayan binlerce öğretmen başka işlerde çalışmak zorunda kalıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bugün ve yarın 10 bin öğretmen atamasını tamamlıyor. Ancak her yıl yapılan atamalar öğretmen istihdamındaki sıkıntıları çözmeye yetmiyor. Türkiye’de yaklaşık 800 bin öğretmen var. MEB’in verilerine göre 127 bin öğretmen açığı mevcut. Atama bekleyen öğretmen sayısı ise 300 bin. Neredeyse var olan öğretmen sayısı kadar da, yani 744 bin öğretmenlik okuyan üniversite öğrencisi var. Rakamlardaki dengesizlik istihdamda neden sıkıntı olduğunu gösteriyor.

Rakamların yanı sıra atama bekleyen öğretmenlerin hikâyeleri de mağduriyeti anlatmaya yetiyor. Umay Aktaş Salman'ın haberine göre Erkan Işık, 2006 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. Mezun olduktan sonra 4 yıl ücretli öğretmenlik yaptı. Ücretli öğretmenlik yaparak geçinemeyen Işık, sonunda pes etti. Ankara'da yaşayan Işık, yaşadığı süreci şöyle anlatıyor:

“Ücretli öğretmenlik yaparken ayda 650-700 TL kazanıyorsunuz. Sigortanız tam yatmıyor. Yazın hiç maaş almıyorsunuz. Sonunda pes ettim. Bir yandan her yıl da atanma umuduyla KPSS’ye girdim ama olmadı.  Dershanelere başvurdum, başka alanlardan iş baktım. İş bulamayınca, güvenlik görevlisi olmak için sertifika programına yazıldım. 29 yaşındayım anne babama bakmakla yükümlüyüm. Babam kalp hastası, emekli. Güvenlik görevlisi oldum. İki yıldır bu işi yapıyorum. Ücretli öğretmenlikten fazla kazandırıyor. Bir şirketin güvenlik görevlisiyim, gece inşaat malzemelerini bekliyorum. Günde 14 saat çalışıyorum. Ayda 1000 TL alıyorum, sigortam da tam yatıyor. Çalışma şartları ağır ama yine de ücretli öğretmenlikten iyi. Öğretmen olarak bu işi yapmam yadırganıyor ama hayat bana başka bir fırsat vermedi. İş yerinde şaşırıyorlar. Sanıyorlar ki, üniversite bitirenler için iş bulmak kolay. Ailem de atanamayan yüz binlerce öğretmen olduğunu görüyor. Onlar da kabullendi durumumu. Öğretmenlik umudu artık benim için bitti.  Ancak öğretmenliği çok özledim. " (MRE)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com