Ogün Samast Talimatı Kimden Aldığını Açıkladı

Ogün Samast Talimatı Kimden Aldığını Açıkladı
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'i öldürmekten yargılanan Ogün Samast'tan ilginç bir iddia geldi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katil zanlısı Ogün Samast, Çocuk Mahkemesi'nde verdiği ifadesinde, cinayeti kendisine silah veren Yasin Hayal'in talimatı üzerine işlediğini ileri sürdü.
Samast cinayetin gerekçesi olarak, "Yasin Hayal'in sabıkasına bakın anlarsınız" savunmasını yaptı. Samast'ın bir çok soruya 'hatırlamıyorum' dediği ve çelişkili ifadeler verdiği dikkat çekti.

İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşması katil zanlısı Ogün Samast'ın çapraz sorgusuyla devam etti. Mahkeme heyetinin soruları üzerine Samast, "Olayın üzerinden 4 yıl geçti. Ne olayı, ne savunmamı hatırlıyorum." dedi. Bunun üzerine Samast'ın 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde verdiği ifade tekrar okundu. Çapraz sorgusunda mahkeme heyetinin Samast'a "Para da almamışsın, neden bu cinayeti işledin?" şeklinde soru yöneltmesi üzerine, "Neden vurduğumu bilmiyorum, Yasin bana silah verdi, 'git ensesinden vur' dedi. Ben de vurdum. Yasin'in sabıkasına bakarsanız neden vurduğumu anlarsınız. O bana 'ensesinden vur dedi', ben biraz kenardan vurdum." cevabını verdi.

Mahkeme heyeti, Ogün Samast'a eşinin kızlık soyismi ile Trabzon'da görevli Astsubay Satılmış Şahin'i soyadının aynı olduğunu hatırlatarak, aralarında bir bağ olup olmadığı sorusunu yöneltti. Samast, "Hiçbir ilgileri yok. Ona bakarsanız İbrahim Şahin'in de soyadı aynı." Cevabını verdi. Samast, "Eşinle nasıl tanıştın?" şeklindeki soru üzerine bir süre durarak, "Bu soruya cevap vermek zorunda değilim." cevabını verdi.

Samast, Yasin Hayal'in silahı kendisine emniyeti açık ve dolu olarak verdiğini belirterek, "İstanbul'a geldiğimde fark ettim. Kendimi de vurabilirdim." ifadesini kullandı. Savunma avukatları sanık Ogün Samast'ın tahliyesini talep etti. Talebi değerlendiren mahkeme heyeti talebi reddederek duruşmayı 4 Nisan 2011 tarihine erteledi.

Duruşmanın ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan müdahil avukatlardan Fethiye Çetin, Samast'ın Başbakanlık Teftiş Kurulu'na verdiği ancak ifadesine eklenmesine izin vermediği "yakalanmasaydım işlemeseydim beni öldüreceklerdi" sözlerini kabul etmesinin önemine değindi. Kendisine defalarca bu bilgiyi nasıl elde ettiğinin sorulması üzerine Samast'ın bu konuda net bir cevap vermediğini belirtti. Bunun dışında çok sayıda sorunun Samast'a yöneltildiğini ifade eden Çetin, bazı önemli konuların açığa çıktığını ifade etti. Samast'ın anlatımlarında kendi tahminlerini doğrulayan bazı ipuçları olduğunu aktaran Çetin, "Bunun dışında mahkeme özellikle görgü tanıklarını dinledi. Cinayet mahallinde yada çevresinde, yakınında olan görgü tanıklarını dinledi. Gelmeyenler için yeni duruşmada yazı yazılmasına karar verdi. İstanbul'da olmayanlar için talimatla ifadesi alınması konusunda karar verdi." ifadesini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com