Öğüt'ten ilginç eylem

Öğüt'ten ilginç eylem
Öğüt, 'Sayın Başbakan beni yalancılıkla suçluyor. Burası Hopa Limanı' dedikten sonra...

Ukrayna ve Gürcistan'dan ithal edilen samanların, nakliyeci ve ithalatçı firma arasındaki anlaşmazlık nedeniyle haciz işlemi başlatılarak Artvin'in Hopa Limanı'nda TIR'larda bekletilmesine tepkiler sürüyor.

Bugün bölgeye gelen CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, iki haftayı aşkın süredir araçlarda bekletilen samanların çürüdüğünü söyledi, çözüm bulunmamasına tepki için araç sürücüleri ve partililerle birlikte ot yaktı.

Bugün öğle saatlerinde Hopa'ya gelerek konuyla ilgili görüşmelerde bulunan CHP Milletvekili Ensar Öğüt, sorunları dinledi.

Doğu Anadolu'da besiciler ot ve saman beklerken, kamyonlardaki ithal samanların çürümeye terk edilmesinden yakındı. Öğüt, şunları söyledi:

"Kars, Ardahan, Iğdır, Erzurum ve Ağrı gibi doğu illerinde hayvanların yem sorunu için hükümet ot ve saman ithaline izin verdi. Bir tarafta makarna ve patates yiyen hayvanlarımız, diğer tarafta Hopa limanında çürümeye terk edilmiş ithal saman. Bu ne biçim anlayış? Sayın Başbakan beni yalancılıkla suçluyor, 'Hayvanlarımız patates, makarna yemiyor' diyor. Sayın Başbakan burası Hopa Limanı. Tarım Bakanlığı bürokratlarınızın yaptıklarına gelin bakın. Hem liman, hem taşımacılar, hem de hayvan sahipleri mağdur. Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürlüğü ile Hopa Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi'nin 13 Şubat 2013 tarihli protokol gereği Hopa Limanı'nda bulunan gemideki samanın doğu illerine götürülmesi için anlaşma yapılmış. İlk sevkiyat yapıldıktan sonra nakliye bedelleri ödenmemiş, geri kalan ithal samanlar kamyonlara yüklenmiş. Yaklaşık 18 gündür araçlara yüklü olan saman liman sahasında bekletilerek adeta çürümeye terk edilmiş. Bir tarafta yem sorunu yaşanıyor, bir tarafta ise ithalat teşvikli samanlar çürüyor. Hükümet yetkililerinin derhal soruna el atması gerekiyor."

Konuyla ilgili olarak Hopa Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi yöneticileri ile görüşen CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, daha sonra da liman sahasına geçerek kamyoncularla konuştu.

Araçlara yüklü samanları inceleyen ve çürüdüğünü gören Öğüt, CHP Hopa İlçe Başkanı Fahmi Ustabaş, Hopa Belediye Başkan Vekili Hakan Gül, CHP Musa Ulutaş ve partililerle birlikte liman sahası dışında, konuya ilişkin tepkileri dile getirmek için çürüyen samanlardan yaktı.

Bir süre önce ot ve saman ithalatına izin verilmesinin ardından Ukrayna'dan gemiler, Gürcistan'dan ise karayolu ile Artvin'in Hopa İlçesi limanına ot getirilmeye başlandı. Ancak nakliyeci firma ile ithalatçı firma arasında taşıma maliyetleri konusunda anlaşmazlık oluştu. Nakliyeci firma alacağını tahsil için ithalatçı firma hakkında Hopa Adliyesi'ne başvurarak 'İhtiyati tedbir' kararı aldırdı. Hopa İcra Müdürlüğü'nce uygulanmaya konulan karar gereği ithalatçı firmanın mallarına el konulunca, ot yüklü yaklaşık 50 TIR ve kamyon Hopa Limanı'ndaki gümrüklü sahada mahsur kaldı. Yaklaşık 18 gündür Hopa limanından çıkışlarına izin verilmeyen araçlar, gümrüklü sahada yer olmadığı için de yüklerini boşaltıp limandan ayrılamıyor.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com