Okmeydanı’nda neler oluyor?

Okmeydanı’nda neler oluyor?
Okmeydanı Cemevi’nin etrafındaki sokaklarda, beşer onar dakika aralıklarla insanların kurşunlandığı ileri sürülüyor.

Evrensel gazetesinden Ercüment Akdeniz'in haberine göre geçtiğimiz çarşamba günü gerçekleşen Berkin Elvan’ın görkemli cenaze töreninin ardından gelişen provokasyonlar bitmek bilmiyor. Aynı günün akşamı yaşanan olaylarda Burak Can Karamanoğlu hayatını kaybetmiş ve iki kişi de yaralanmıştı. Bu olaydan bir gün sonra yani geçtiğimiz perşembe günü, basına yansımayan oldukça ilginç olaylar yaşandı. Okmeydanı Cemevi’nin etrafındaki sokaklarda, beşer onar dakika aralıklarla insanlar kurşunlandı. O gün 5 kişinin arka arkaya kurşunlandığı bilgisi aldık ve yaralılardan M.U’ya ulaştık. Görüştüğümüz insanlar o gün çok daha fazla sayıda kişinin vurulmuş olabileceğini ileri sürüyor.


18 yaşından küçük olan M.U, Şişli Endüstri Meslek Lisesi öğrencisi. M.U ve arkadaşları daha önce Berkin’in cenaze törenine katılmışlar. Ertesi gün cemevini ziyaret etmek ve gelişmeleri öğrenmek için Okmeydanı’na gitmişler. Bundan sonra yaşananları M.U’dan dinleyelim:


“Mahallede, daha önce okuldan tanıştığım bir ağabeyim ‘sizi sokağın başına çıkarayım başınıza bir şey gelebilir’ dedi. ‘Buralar karışık, tek başınıza gezmeyin’ diye bizi uyardı. Bir arkadaşımız Haliç’de oturuyordu, ilk onu durağa götürüp bindirdik. Geri döndük, biraz turlayalım buralarda dedik, daha saat erkendi. Mahalleye ikinci girişimizde ortalık sakindi, sonra bir hareketlenme başladı. Zaten her yerde küçük barikatlardı vardı. Dışarıdan gruplar halinde gelen insanlar içeri sokulmuyordu. Sokağın başında bir sürü polis vardı. Onlar da çok hareketliydi. Polis hareketlendikçe aşağıda bekleyen insanlar da hareketlenmeye başladı. Göstericiler sokağın içinde sıkışıp kalmıştı. Sokak polis tarafından çevriliydi. Biz de tam sokağın içindeydik.”


‘KURŞUN, POLİS TARAFINDAN GELDİ’
“Burası cemevinin sokağıydı, adı Seyhan Sokak’tı herhalde. En son girişimizde sokağa arkadan girmiştik. Sokağın başında özel harekattan bir polis vardı, girip çıkanlar var mı diye kontrol ediyordu. Sağlık ocağını hatırlıyorum, onun önünde de dört yol vardı. Arkadaşım hadi gidelim dedi, saat geç olmaya başlamıştı. Tam çıkacaktık, dediler ki polis müdahalesi başladı. Sonra herkes birbirini sakinleştirmeye başladı. Biz tekrar arka taraftan çıkalım dedik. Durdum böyle sokağın başına bakıyorum polis geliyor mu gelmiyor mu diye. Baktım polis falan yok sakin ortalık. Bir anda silah patladı. Bir baktım ayağımda bir sıcaklık var. Ayağıma bakamadım ilk. Koştum arka tarafa doğru yardım istedim. Binalardan sargı bezi fırlattılar. Üç bayan gelip sargı beziyle ayağımı sardılar. Abla yardım isteyince bir araba alıp komşuların bizi hastaneye götürdü. Sadece bir el ateş sesi duydum.”
M. U. kendisine kimin ateşi ettiğini görmemiş. Ama şöyle bir yorum yapıyor: “Ben sokağın ortasında polisle göstericiler arasındaydım. Sağımda polisler vardı. Mermi sağ ayağıma geldi ama bilemem; belki de mermi binaların birinden gelmiştir. İfademi de aynen böyle verdim.”


İFADEYİ SİVİL POLİSLER ALDI
M.U. perşembe akşamı saat 17.30 sularında vurulduğunu söylüyor. Aile, olayı 18.00 sularında telefondan öğrenmiş. Aile, M.U’dan hariç kurşun yarası almış başka yaralıları da hastanede gördüklerini söylüyor. M.U “ Benden birkaç dakika önce biri vurulmuş, o da hastanedeydi. Hastanede bir sürü sivil polis geldi ve ifademizi aldı” diyor.


SİLAHLA VURULMUŞ ÇOK SAYIDA YARALI
M.U’nun annesi Gülizar U. da gördüklerini şöyle anlatıyor: “Saat 18.00 gibi bizi aradılar hemen hastaneye gittik. 25-30 yaşlarında biri dizinden vurulmuştu. O çok kan kaybetmişti. Ayrıca Ramazan G. adında bir kişi de karnından vurulmuş, yatıyordu. Bakkalmış ve aynı sokakta vurulmuş. O da birkaç dakika sonra vurulmuş olabilir. Ortalık karışmaya başlayınca kepenkleri indirmeye başladığını söyledi. Silah sesleri gelince kendini yere atmış. Ayağa kalkıp biraz yürüdükten sonra tekrar silah sesleri gelmiş ve o zaman vurulduğunu anlamış. Mermi karnından girip sırtından çıkmış. Babasını aramış, babası olay yerine gelip oğlunu hastaneye götürmüş.”


Yaralı olarak hastanede yatan Ramazan G, polise anlattıklarını M.U’nun ailesine de anlatmış: “Başka bir çocuk daha yaralıydı, onu biz görmedik ama onun da bacağında saçmaların olduğunu söylüyorlardı. Olay yerinde ayrıca bir kişi elinden, bir kişi de kafasından vurulmuş ama durumu ağır değil.”


Anne Gülizar U, oğlu M.U’nun kanlı eşofmanındaki kurşun deliğini parmağıyla gösteriyor. M.U’nun pantolonuna inceleme için el konurken, bacağındaki kurşun sinirlere çok yakın olduğu için çıkarılamamış. Kurşunun zamanla deforme olmasından endişe eden aile, diğer delillerle birlikte bir an önce balistik incelemelerin tamamlanmasını istiyor.


‘OLAYIN AYDINLATILMASINI İSTİYORUZ’
Yaralıların anlattıkları olaylar sırasında kurşunların bir topluluğa sıkılmadığını, ard arda ve tek tek yakalanan insanlara ateş açıldığını gösteriyor. M,U’nun babası Ali .U duygularını şöyle ifade ediyor: “Bu olayın aydınlanmasını istiyoruz. Diğer çocuklar olsun, benim çocuğum olsun; kimin tarafından vurulduğunu bilmek istiyoruz. Bu olay burada kapanmamalı. Tetikçiler mutlaka meydana çıkarılmalı. Okmeydanı’nda olan olaylarda bütün insanların acısı ortaktır, hepsinin acısını paylaşıyoruz. Ama bu karanlık olayı tasvip etmiyoruz. Barodan avukat gönderdiler, konu yargıya da intikal edecek.” (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com