Okmeydanı'nda Uğur Kurt'un yaşamını yitirmesi

Okmeydanında Uğur Kurtun yaşamını yitirmesi
İzinsiz gösteri yapan grup ile polis ekipleri arasında yaşanan olaylar sırasında, bir cenaze törenine katılmak üzere bulunduğu cemevinin önünde silahla başından vurulan Uğur Kurt, kaldırıldığı hastanede verdiği yaşam mücadelesini kaybetti

İSTANBUL (AA) - Okmeydanı'nda izinsiz gösteri yapan grup ile polis ekipleri arasında yaşanan olaylar sırasında, bir cenaze törenine katılmak üzere bulunduğu cemevinin önünde silahla başından vurulan Uğur Kurt, kaldırıldığı hastanede verdiği yaşam mücadelesini kaybetti. 

Olayda ağır yaralanan ve Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Uğur Kurt, yapılan müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi. 

Hastane bahçesinde iyi bir haber bekleyen yakınları, Kurt'un hayatını kaybettiğini duyunca büyük üzüntü yaşadı. Uğur Kurt'un bazı yakınları sinir krizi geçirirken, bazıları da yaşananlara tepki gösterdi.  

Uğur Kurt'un yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan olaya savcılığın el koyduğu ve polislerin kullandığı silahların balistik incelemesinin yapılacağı öğrenildi. 

 

- Bülent Arınç: "Sorumlular hakkında derhal takibat yapılacak" 

 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, olaya ilişkin yaptığı açıklamada, şu bilgileri vermişti:

"Okmeydanı'nda, İTO Lisesi'nde emniyetin kayıtlarına göre, eğitim-öğretimi durdurmak ve okulu işgal etmek amacıyla yüzleri maskeli ve molotoflu bir grup gelir. O sırada polisin kullandığı şortland aracına molotofkokteyli atılıyor, araçtaki iki polisimiz ağır yaralanıyor. Arkada başka bir şortland aracı, bu öndeki polisleri korumak amacıyla bulunurken... Araç yanıyor ve içindekiler de yaralı durumda olaya müdahale ediyorlar. Bu sırada bir çatışma yaşanıyor. Çatışma yerinde ve çatışan grupların içerisinde olmayan Uğur Kurt isimli yurttaşımız... Hemen oraya zannediyorum yüz metre kadar olduğu söyleniyor. Cemevinde bir arkadaşının annesinin cenazesine katılmak üzere gelen ve dışarıda bekleyen, olayları dışarıdan gözlemleyen bir arkadaşımız başından bir kurşunla yaralanıyor. Hastaneye kaldırılıyor."

Arınç, kendisine, savcılığın olayı incelediğinin, polislerin kullandığı silahların balistik muayenesinin yapılacağının ve Kurt'un başındaki kurşunun tespit edilerek, sorumlular hakkında derhal takibat yürütüleceğinin ifade edildiğini kaydetmişti. 

Başbakan Yardımcısı Arınç, "İster polisin isterse tüm güvenlik güçlerinin, müdahaleler sırasında bu tür olaylara karışmamasını canı yürekten temenni ediyorum. Eğer bir polisin silahından çıkan kurşunla, hiç günahı olmayan, meseleye uzaktan bakan bir yurttaşımız, seken kurşunla dahi yaralanmış dahi olsa, böyle bir olaya adı karışanların derhal adliye önüne çıkartılmasını ve gereken cezaların verilmesini temenni ediyorum" ifadelerini kullanmıştı. 

 

- Vali Mutlu: "Hem adli hem idari incelemeler yapılacak"

 

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da olaya ilişkin yaptığı açıklamada, Okmeydanı'nda emniyet güçleri ile bir grup arasında çatışma meydana geldiğini belirterek, şunları kaydetmişti:

"Özellikle orada görev yapmakta olan bir grup polis memuruna ve şortland araca molotofkokteylli saldırılar olduğu yönünde bilgi aldık. Bu saldırılar sonrasında da bir çatışma var. Çatışmada da silahla yaralanan 30 yaşında bir genç var. Öncelikle yaralı gencin şifa bulmasını temenni ediyorum. Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesi'nde müdahaleler yapıldı. Şu anda ağır yaralı olduğunu biliyoruz ama hastanemiz bütün imkanlarını kullanarak gerekli müdahaleleri yapıyor. İnşallah kurtulacaktır."

Olayın gelişmesinin nedenlerinin, yapacakları soruşturmalar sonucunda belli olacağını dile getiren Vali Mutlu, şöyle devam etmişti: 

"Elbette kullanılan bir silah var. Medyaya da yansıyan silahlı görüntüler var. Bütün bu çerçevede bütün detaylarıyla hem adli hem idari incelemeler yapılacak. Yapılan her işlemin mutlaka adalet çerçevesinde yürütüleceğinden herkesin emin olması lazım. Bunun hassasiyetle üzerinde duracağız. Kusur varsa kusuru mutlaka tespit ederiz. Neden olduysa bunu kamuoyumuzla mutlaka paylaşacağız ama orada, bir okulumuzun yakınında güvenlik tedbiri almak için bulunan bir emniyet birimine yapılan molotofkokteylli saldırı sonucunda gelişen ve silah kullanılan bir olay var. Bunun nasıl olduğunu, nasıl geliştiğini bütün detaylarıyla kamuoyumuzla kesinlikle paylaşacağız."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com